Ako si vybrať

TEST SINGING ROCK PHARIO 360

Po dlhom vyberaní tlmiču pádu , skúšaním rôznych tlmičov som sa rozhodol pre Phario 360 – Pozrime sa prečo ..


Test ferratoveho tlmiču pádu Phario 360.

  • Určený pre deti a dospelých od 40 do 120kg
  • Hmotnosť 595g
  • Elastické rameno s celkovou dĺžkou 50cm ( pri maximálnom predlžení je dĺžka ramien 85cm )
  • Novy indikátor pádu podlá ktorého na prvý pohlaď viete či bol tlmič už aktivovaný
  • Tlmič pádu splna parametre novej normy pre ferratove tlmiče pádu EN 958: 2017.

Po dlhom vyberaní tlmiču pádu , skúšaním rôznych tlmičov som sa rozhodol pre Phario 360 – Pozrime sa prečo ..

Hmotnosť tlmiču pádu som vôbec neriešil .. tých par gramov hore-dole je na Ferrate úplne jedno ale jeho hmotnosť je skvelých 585g.

fotkac_1

Podstatné pre mňa boli karabíny ... Ergonomicky tvarovane KEYLOCK karabíny s indikátorom opotrebenia. Veľmi jednoducho a ľahko sa otvárajú a zaklapávajú , v ruke sedia dokonale a manipulácia s nimi ide veľmi ľahko – kdež to pri iných karabínach mi išlo otváranie o dosť ťažšie a taktiež aj zaklapávanie na ferrate.

Pre mňa voľba číslo 1.

fotkac_2

Fotkac_3

Ďalšia vec na ňom, ktorú si myslím že ocení každý je otočný kĺb 360 ktorý definitívne odstraňuje skrúcaním popruhov. Vôbec sa nemusíte sústrediť na zamotané popruhy , všetko za vás vyrieši otočný kĺb .. a vy si môžete o to komfortnejšie užívať samotnú ferratu. Určite je to vec za ktorú sa oplatí si priplatiť.

fotkac_4

fotkac_5

AKO SA OBLIECŤ NA ZIMNU TURISTIKU

Chystáte sa na túru po snehu? Uvažujete, že by ste sa dali na pravidelnú zimnú turistiku? Výborný nápad. Venujte však zvýšenú pozornosť ochrane svojho zdravia.


Príprava na zimnú turistiku začína výberom správneho oblečenia

rsz_1image1

Chystáte sa na túru po snehu? Uvažujete, že by ste sa dali na pravidelnú zimnú turistiku? Výborný nápad. Venujte však zvýšenú pozornosť ochrane svojho zdravia, začnite s tým, že si kúpite kvalitné oblečenie, ktoré je vhodné do snehu a chladného počasia, ale aj dostatočne pohodlné na náročnejší fyzický výkon.
 

rsz_image3

Zimná turistika môže obsahovať všetko, čo od dobrodružného výletu očakávate, ak ju prispôsobíte svojim požiadavkám. Je jedno, či sa na cestu vyberiete s rodinou alebo sa rozhodnete pre samotársky únik pred problémami bežného života. Domov sa vrátite nabití pozitívnou energiou, s príjemnou svalovicou a čistou hlavou.
Ak doteraz ste neboli veľkým fanúšikom zimnej turistiky, v budúcnosti sa to môže zmeniť. Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že má niekoľko výhod:
●    časová flexibilita, môže trvať len pár hodín, ale aj niekoľko dní,
●    finančná nenáročnosť, veď príroda je všade okolo nás,
●    zdravotné benefity (posilňuje imunitu, znižuje následky stresu, reguluje hladinu cholesterolu, spomaľuje proces starnutia kostí, pomáha bojovať s nespavosťou, depresiou, nadváhou atď.).

rsz_image2
Navyše ponúka niečo pre každého. Ak ste fanúšik športu, rátajte s tým, že už aj po pár-hodinovej zimnej túre budete mať podobné pocity ako po náročnom tréningu. Ak milujete krásne miesta a o svoje cestovateľské zážitky sa radi podelíte aj na sociálnych sieťach, fotogenická zasnežená krajina a líca vyštípané od zimy vám určite spravia obrovskú radosť. Stále väčšej popularite sa tešia fotky z vtáčej perspektívy, stačí len využiť technologické vymoženosti dnešnej doby a kúpiť si dron s kamerou. Nebudú sklamaní ani tí, ktorí chcú potešiť tých najmenších členov rodiny. Zvoľte nejakú nenáročnú trasu, svoje ratolesti oblečte teplo, zbaľte si termosku s teplým čajom a môžete vyraziť.

rsz_1image5

Bez správnej obuvi ani na krok


Výber turistických topánok vhodných aj do chladnejšieho počasia je alfa a omega prípravy na objavovanie zimnej krajiny. Vaše nohy by vždy mali byť v teple a suchu. Preto, logicky, hľadajte obuv, ktorá je vodeodolná a zateplená. Vnútro kvalitných zimných turistických topánok je vyrobené z materiálu, ktorý vaše nohy udrží v teple aj tak, že daná obuv nie je príliš hrubá a ťažká. Na ľahšie zimné prechádzky sa perfektne hodí tenšia podšívka, ale ak sa chystáte na dlhšie trasy a mrazivý terén, pokojne zvoľte topánky s trochu hrubšou podšívkou.
Ak si kúpite naozaj kvalitnú obuv, v miernejšom počasí nebudete potrebovať hrubé ponožky. Napriek tomu, turistické topánky si treba vybrať tak, aby sa v prípade potreby do nich zmestila aj ďalšia vrstva. No určite sa vyhnite tomu, aby boli nadmernej veľkosti. Mohli by byť tak nepohodlné, navyše sneh alebo dážď by sa do nich dostal zvrchu veľmi ľahko. Ale proti tejto nepríjemnosti sa viete poistiť aj nepremokavými návlekmi.

rsz_image47

Dresscode turistu: vrstvenie


Počas túry sa nebudete cítiť stále rovnako. Pri intenzívnejšom šliapaní vám bude teplo, ale ihneď, ako sa zastavíte, pocítite ostré zuby zimy. Aby ste sa týmto zmenám vedeli pohotovo prispôsobiť, oblečte si niekoľko vrstiev.
Poznáme 3 základné vrstvy, každá jedna má dôležitú funkciu. Ak niektorú vynecháte, môžete narušiť funkciu tohto „cibuľového systému“.

1. vrstva oblečenia: spodné nohavice, ponožky, tričko alebo tielko
Základná vrstva by mala byť priliehavá, ako keby bola vašou druhou kožou. Mala by odvádzať vlhkosť rýchlo a účinne, aby vaše telo ostalo suché. To však dokážu len niektoré materiály, napríklad merino, polyester alebo polyamid. Tieto kúsky môžete nájsť aj v položke „funkčné oblečenie“.

2. vrstva oblečenia: mikina/bunda
Funkcia druhej vrstvy spočíva v izolácii. Mala by odvádzať vlhkosť z prvej vrstvy tak, aby udržiavala teplotu (izolovala). Ideálnym materiálom je tzv. flís (fleece).

3. vrstva oblečenia
Zohráva kľúčovú úlohu v celom systéme, aj keď bez ostatných vrstiev by samozrejme nebola dostačujúca. Druhú, teda izolačnú vrstvu musí udržiavať suchú, aby sa zabránilo nežiaducemu úniku tepla v dôsledku hromadenia vlhkosti (potu). Zároveň by mala byť aj vodotesná a oderuvzdorná. Ide o kúsky oblečenia z materiálu s membránou, povrchovou úpravou alebo aspoň s vodoodpudivou úpravou.

rsz_image7

Počúvajte signály tela


Nespoliehajte sa iba na teplé oblečenie. Ľudský organizmus je zázračný systém, ktorý neustále vysiela nejaké signály o tom, v akom stave sa práve nachádza. Pri teplotách pod bodom mrazu musí telo veľmi tvrdo pracovať na tom, aby dokázalo vyprodukovať dostatok tepla. V opačnom prípade môže dôjsť k nachladnutiu, v tých najhorších prípadoch aj zamrznutiu. Zvýšenú ochranu vyžadujú prsty na rukách, nohách, uši a nos. Medzi prvé varovné príznaky patrí znecitlivenie, zbelenie alebo brnenie postihnutej časti tela. Ak sa tieto príznaky objavia aj napriek tomu, že máte čiapku, šál a rukavice, okamžite ukončite svoj pobyt vonku a presuňte sa na teplé miesto. To isté platí aj vtedy, ak sa vám ťažšie dýcha.

rsz_image6

Beh a rýchla chôdza v zime


Možno, že máte vynikajúcu kondíciu a turistiku v rovnom teréne vnímate iba ako ľahkú prechádzku. Pokiaľ potrebujete niečo intenzívnejšie, vaše športové potreby by mohol uspokojiť beh alebo rýchla chôdza v snehu. Keď s týmto typom fyzickej aktivity nemáte žiadne skúsenosti, odporúčame vám počkať na trochu lepšie počasie. Ale pokiaľ beh je už niekoľko mesiacov intenzívnou súčasťou vášho života a vonku nie je chladnejšie ako -10 °C, tak dajte tomu šancu. Rodinné preteky (ak nemáte malé deti) môžu byť krásnou bodkou za dňom strávenom v zimnej prírode. To, čo je naozaj dôležité, a to aj pre skúsených bežcov, je ochrana zdravia (aj) teplým odevom.

rsz_image9

Predtým, než si dáte do tela v zasneženej krajine v teplote pod 0 °C, zabezpečte si nasledovné kusy oblečenia:


●    nepremokavá obuv, ktorú by ste mali ošetriť impegračným sprejom a môžete ju doplniť aj o protišmykové návleky,
●    teplé, ideálne lyžiarske ponožky alebo podkolienky, ktoré chránia aj lýtka, nielen kotníky,
●    dlhé bežecké nohavice,
●    tričko s dlhým rukávom z merino vlny alebo polyesteru, keďže tielko alebo tričko, respektíve športová podprsenka u dám stačiť nebude,
●    softshell bunda,
●    zimné rukavice,
●    ľahká čiapka, ktorá chráni aj pred vetrom, ale je z priedušného materiálu,
●    šál alebo šatka, nielen na krk, ale v prípade potreby aj na ústa,
●    čelovka alebo reflexné oblečenie, ak sa do terénu vyberiete poobede.

rsz_image8

Zásady výberu správneho odevu na zimný beh alebo rýchlu chôdzu sa v niektorých bodoch líšia vtedy, ak sa teplota pohybuje nad 0 °C. Vrstvenie je dôležité aj v tomto prípade, ale strednú vrstvu môžete vynechať. Pokiaľ je naozaj teplo a slnečno, možno vám pod bundou bude stačiť aj tričko s krátkym rukávom z materiálu, ktorý odvádza vlhkosť. Vetrovka alebo bunda nemusí byť veľmi hrubá, už len minimálne preto, aby vám nezavádzala, keď si ju vyzlečiete. Ale dbajte na to, aby bola nepremokavá. Namiesto čiapky siahnite radšej po čelenke. Bavlnené ponožky vás môžu sklamať, ak vstúpite do kaluže, pretože absorbujú vodu.
 rsz_image10

Ochrana zdravia nespočíva iba v teplom oblečení. Podobne ako v lete, aj počas zimy bývajú slnečné lúče agresívne, najmä v horách. Natrite sa krémom s vysokým ochranným faktorom, nezabudnite ani na balzam na pery. Rozcvička je dôležitá v každom ročnom období, no v zime má asi ešte podstatnejšiu funkciu. V chladnom počasí sú svaly stuhnuté, na rozohriatie a dosiahnutie tzv. pracovnej teploty potrebujú dlhší čas.

Zdroj fotiek: freepik.com

 

ZVOĽTE SI VHODNÚ OBUV NA JARNÉ AKTIVITY V PRÍRODE

Topánky sú základ. Ak sa vyberiete na výlet v nepohodlných topánkach, po pár hodinách chôdze je celá nálada fuč - bolestivé otlaky vám ju zaručene pokazia.


Kvalitná obuv však nemusí byť len funkčná. Môže aj vyzerať veľmi štýlovo. Pri výbere by ste sa však mali zamerať na to, aké aktivity v prírode sa chystáte robiť.

Tenisky na beh, obuv na turistiku v prírode či bežné tenisky na prechádzky - každý typ obuvi má rozličné vlastnosti. Sú prispôsobené, aby vám poskytli čo najpohodlnejšiu chôdzu. Navyše vás ochránia pred zraneniami tým, že tlmia nárazy, spôsobené náročnejším terénom, alebo aktívnym behom.

image1

Obuv na ľahkú turistiku a rekreačné prechádzky

Najpopulárnejšie turistické atrakcie a výhľady na Slovensku sú dostupné po upravených chodníkoch, aby si ich mohlo pozrieť čo najviac ľudí. Máme tiež krásne mestá a hrady, na ktoré, aby ste ich videli, nepotrebujete špeciálnu turistickú obuv.

Ak sa nechystáte do náročného terénu, pokojne sa zamerajte na štýlové dámske tenisky. Iste medzi nimi nájdete také, ktoré budú nie len dobre vyzerať, ale budú dostatočne pevné a pohodlné. A môžete v nich chodiť celý deň, kamkoľvek.

image2

Obuv na behanie v prírode

Kvalitné tenisky na beh vás podporia a zabránia vzniku kŕčov a iných nepríjemností. Vyrábajú sa tak, aby sa prispôsobili chodidlu, ale aj rôznym povrchom, od asfaltu, cez piesok, až po kombináciu skál a hliny v na lesných chodníkoch.

Tenisky na beh si vyberajte podľa typu vášho chodidla, resp. podľa výšky vašej klenby. Na trhu s dostupné tenisky pre vysokú klenbu nohy, pre normálnu aj nízku klenbu či ploché nohy. Ak sa vaše chodidlo pri chôdzi prehýba smerom dovnútra, budete potrebovať pevnejšie tenisky, ktoré mu poskytnú oporu.

A vzhľadom na to, že sa chystáte behať do prírody, vyberajte si obuv, vhodnú do členitého terénu, teda na trailový beh. Je zvyčajne o niečo ťažšia, ako bežecká obuv, vhodná do mesta. Predstavuje akýsi medzistupeň medzi bežeckými a turistickými topánkami. Zabezpečujú stabilitu, majú protišmykové vlastnosti a sú z priedušného materiálu

Náročnejšia turistika

image3

Tlmenie nárazov, rozloženie váhy do celej plochy chodidla, husté šnurovanie. To všetko sú vlastnosti, ktoré oceníte na jarných výletoch do hôr. Šmykľavé skaly, skalnaté chodníky a zradný terén si vyžadujú úplne inú obuv, ako prechádzky do mesta.

Do tvrdšieho terénu budete potrebovať tvrdšie podrážky. Dobrá turistická obuv by mala mať pevnú konštrukciu, ktorá dodáva stabilitu každému kroku. Také je konštrukcia tzv. prístupových topánok, ktoré majú nízky strih, no vďaka tvaru a materiálu podrážky a hustému šnurovaniu sú v nich nohy dokonale stabilné a chránené aj proti vyvrtnutiu členka v ťažkom teréne.

Vrchný materiál turistickej obuvi by mal byť flexibilný a tiež nepremokavý - jarné počasie je nevyspytateľné, čo v horách platí dvojnásobne. So stúpajúcimi teplotami tiež oceníte priedušnosť vrchného materiálu.

Výlety do prírody si užijete len s kvalitnými topánkami. Našťastie, aj funkčná obuv sa dnes vyrába v štýlových dizajnoch a krásnych farbách. Stačí si len vybrať.

Zdroje obrázkov: erikafashion.sk., freepik.com

MERINO TRIČKO, PONOŽKY A SPODNÁ BIELIZEŇ – TO NAJLEPŠIE NA TURISTIKU

Plánujete svoj prvý výstup na kopec alebo ste skúsený turista a zdolávate náročné horské chodníky? Správne oblečenie by malo byť za každých okolností podmienkou.


A to bez ohľadu na to či je na teplomery +20 °C alebo -25 °C. Počasie v horách je nevyspytateľné a nikdy neviete, aké vás zastihne. Platí to aj v prípade, že sa chystáte loziť po skalách alebo máte radi skialpinistické výlety. Okrem toho, že oblečenie musí spĺňať kvalitatívne parametre, musí byť aj zárukou vysokého komfortu. Počuli ste už o materiáli nazývanom merino? Prezradíme vám, prečo práve merino tričká, ponožky či bundy majú tak významný benefit.

tit-foto-merino-rozlomitysport_sk

Čo je merino?

Pojem „merino“ je známy práve v kruhu milovníkov náročných horských trekov, horolezectva, skialpinizmu, ale čoraz častejšie sa s ním zoznamujú aj bežní spotrebitelia. Merino je 100 % prírodná vlna a považuje sa za najlepšiu textíliu vôbec. Pravá merino vlna pochádza z vyšľachteného plemena oviec s rovnakým názvom, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach Nového Zélandu a Austrálie, no dnes sa rozšírili aj do iných oblastí sveta (Anglicko, Škótsko, Dánsko, USA). Pasú sa v chladnejšej mikroklíme, kde sa voľne pohybujú.

 foto1-merino-rozlomitysport_sk

Táto ovčia vlna z prírodných vlákien má špeciálne termoregulačné vlastnosti, nezapácha, neškriabe, nežmolkuje sa a oproti klasickej vlne má vyššiu hustotu a je odolnejšia. Merino vlákno je veľmi jemné, dokonca má tenšiu štruktúru ako ľudský vlas. A aké sú jej najväčšie výhody v praxi?


Merino vlna a jej vlastnosti
Pri výrobe funkčného oblečenia je merino vlna veľmi využívaná práve kvôli jej vlastnostiam. Predovšetkým je dôležité, že z tohto materiálu je možné vyrábať takmer všetky druhy oblečenia od ponožiek až po čiapky. Merino oblečenie je vhodné ako základná vrstva, ale aj ako medzivrstva alebo horná vrstva. Ktoré cenné vlastnosti tento materiál má?

●    Termoregulácia – to, čo majú niektoré syntetické textílie má merino ako naturálnu vlastnosť. Aj pre ovce vlna funguje ako prirodzený termostat. Vďaka perfektným izolačným vlastnostiam v chladnom a vlhkom prostredí príjemne hreje a naopak v horúcom počasí chladí, nelepí sa na telo a „nehryzie“.
●    Antibakteriálny účinok – vlna merino je „živý“ prírodný materiál, ktorého vlákna obsahujú proteíny a zabraňujú usadzovaniu a množeniu baktérií. Dokáže primerane pohlcovať vlhkosť a vďaka tomu, že vlákna obsahujú lanolín, oblečenie nezapácha a je možné ho nosiť bez prania opakovane. Zároveň má aj hypoalergénne vlastnosti, takže je vhodná aj pre citlivú pokožku.
●    Odvádzanie potu – striedanie teplôt v horskom prostredí je bežné, no vďaka optimálnej vrstve oblečenia dokáže merino vlákno pot absorbovať a účinne odparovať. Vlna z oviec merino má hydrofilné vlastnosti a dokáže pohlcovať až 35 % vlhkosti a následne ju rýchlo odpariť. Napriek tomu, že vlhkosť nasaje, dokáže hriať – čo je cenné, ak sa spotíte, ale tiež keď zmoknete. Zároveň sa merino nelepí na pokožku.
●    Jemnosť a priedušnosť – materiál má veľmi hustú štruktúru, napriek tomu dokáže vlna veľmi účinne dýchať. Vlna neškriabe, pretože vlákna sú veľmi jemné a hrubé 15 až 25 mikrometrov. Vlákna sa tak príjemne pri kontakte s pokožkou ohýbajú.

●     Ohňuvzdornosť a elasticita – prirodzene oproti syntetike vlna horí pri vyšších teplotách a netaví sa ako umelé vlákna. Výhodou merina je aj elasticita. Vlákna sú pružné a menej krčivé.

Merino termoprádlo – skvelá základná vrstva
Termoprádlo z vlny merino je obľúbené práve vďaka vyššie avizovaným vlastnostiam. Predovšetkým ide o termoregulačné vlastnosti. Termoprádlo z tejto vlny je skvelou základnou vrstvou, pretože sa nelepí na pokožkou, neškriabe, eliminuje zápach a za každých podmienok dokáže telu vytvárať ideálne teplotné podmienky. V prípade termoprádla či spodnej bielizne je pomerne časté, že okrem merino vlny obsahuje aj syntetické zložky, pričom však je zámerom len zvýšenie odolnosti oblečenia.

foto2-merino-rozlomitysport_sk

Merino tričká a bundy
Či ide o jednodňovú túru v lete, náročnejší viacdňový trek v zimnom období alebo sa možno chystáte zdolať skalnú stenu, počasie by vás nemalo zaskočiť. Merino tričká ponúkajú veľmi vysoký komfort a sú vhodné za každých okolností. Vďaka tomu, že merino odbúrava baktérie a má antibakteriálne účinky, tričká sú vhodné aj na viacdňové použitie, pričom nezapáchajú. Vhodné sú ako základná vrstva, ale takisto na samostatné nosenie. Čo sa týka búnd a merina, vlákno sa používa najčastejšie ako vnútorná výstelka spolu so syntetickými materiálmi, aby bola zabezpečená dokonalá tepelná izolácia. Odporúča sa tiež kombinácia kvalitnej priedušnej bundy a merino trička.

foto3-merino-rozlomitysport_sk

Merino ponožky
Vlna merino sa frekventovane používa aj ako zložka v prípade kvalitných turistických ponožiek. Výhodou je vysoká elasticita, príjemné polstrovanie a taktiež vynikajúca schopnosť odvádzania vlhkosti. Takisto v topánkach eliminujú tvorbu zápachu z rozkladu mikróbov a potu. V chladnejšom období poskytujú vynikajúce izolačné vlastnosti. Zabúdať netreba ani na správnu turistickú obuv, ktorej výber netreba podceniť a v rámci komfortu a bezpečnosti ide o ten najdôležitejší prvok výbavy turistu, horolezca alebo skialpinistu. Výber najlepších turistických topánok nájdete na stránke recenzného portálu Testmagazin.sk.