Novinky

Recenzia: EDELRID PINCH


Na predajňu nám prišla nová istiaca pomôcka od nemeckej firmy Edelrid. Jedná sa o istiacu brzdu s asistovaným brzdením pre použitie na stenách, ale aj na skalách, kt. je určená na jednoduché dynamické laná priemeru 8.5-10.5mm.

Dá sa považovať o vážnu, rokmi overenú konkurenciu GRIGRI, a keďže grigrina mi dennodenne slúži ako pracovný nástroj a deriem už tretiu tak som sa rozhodol otestovať PINCH.

pinch 123

Samotné istítko vyniká jednou zvláštnosťou - a to je možnosť pripnúť ho priamo na istiace oko bez použitia HMS karabíny alebo akejkoľvek inej karabíny. Z hľadiska bezpečnosti nám tu odpadá o jeden prvok v istiacom reťazci, a pre vyťaženého ističa je to teda aj skrátenie času a eliminácia chýb vyvstávajúcich z používania istiacej karabíny (nezatvorenie zámku, priečne pretočenie...)

PINCH funguje skoro rovnako ako GRIGRI PLUS orientovaný na pravú istiacu ruku so spúšťacou páčkou vľavo, ktorá má funkciu aj tzv. antipanic (pri prudkom zatiahnutí páčky sa spúšťanie zablokuje). Súčasťou balenia je aj malá skrutka, po ktorej našrubovaní sa antipanic znemožní, a teda funguje ako klasické GRIGRI. Trochu si treba zvyknúť na samotné otváranie pri vkladaní lana, je potrebné stlačiť manžetu, aby sa dalo istítko otvoriť, čo je komplikovanejšie ako pri grigri, aj keď PINCH používame v súčinnosti s istiacou karabínou. Inak samotné istítko pôsobí veľmi solídnym dielenským spracovaním, kompaktným dojmom, podľa môjho vkusu trošku futuristisky. Oproti grigri prichádza len v jednom farebnom prevedení - grafitovo-čierno-krikľavo zelené.

Samotná práca s PINCHOM mi prišla za aktívne 2 týždne nepretržitého testovania viac než dobrá. Mám pocit ľahšieho podávania lana (starších a hrubších) - tu by som vyzdvihol podobné podávanie, no bez potreby priloženého ukazováka v záreze ako je to u grigri, hoc stále s priloženým palcom na ľavej strane istítka, čo ocenia ističi s menšími rukami. Čo sa týka vkladania lana, stalo sa mi, že som ho nezaložil do hlavnej drážky a ľahko sa môže stať, že ho nepozorný istič dá mimo, v tomto smere je grigrina intuitívnejšia. (viď obr.)

PRE:

  • Použitie bez istiacej karabíny
  • Ľahšie podávanie a manipulácia pri podávaní lana
  • Antipanic a možnosť ho vypnúť
  • Atraktívny design
  • Nízka hmotnosť 234g

PROTI:

  • Komplikovanejšie otváranie a vkladanie lana
  • Pri použití bez karabíny, istiace oko musí byť tenšie (cca do 1,8cm)
  • Nepoznáme mechanickú odolnosť oproti grigri (3 generácie)
  • Orientácia primárne na pravú ruku (totožné s grigri)

VERDIKT: PINCH ostáva v mojej garáži ako hlavné istítko (uvidíme čo mi povie očakávaný PETZL
NEOX). Super istítko, určené skôr pre ľudí, čo aktívne istia, majú už niečo odistené s grigri a uvažujú
nad zmenou.

Matej ARPI Košuth

 

 

 

OBLEČ SI LANO ALEBO RECYKLÁCIA HOROLEZECKÝCH LÁN

6.5.2021

Daj lezeckým lanám nový život. Výsledok: 1’000 tričiek vyrobených z recyklovaného materiálu z lán.


MAMMUT a klimatická mimovládna organizácia Protect Our Winters Switzerland (POW) úspešne dokončila spoločný pilotný projekt «Close the Loop». Spoločne dali lezeckým lanám nový život. Výsledok: 1’000 tričiek vyrobených z recyklovaného materiálu z lán.

Cieľom firmy MAMMUT je znížiť uhlíkovú stopu pri procese výroby športového oblečenia. Zaviazali sa k 30% zníženiu emisií CO2 do roku 2030 a do roku 2050 chcú byť uhlíkovo neutrálny. Málokto však vedel že produkcia horolezeckých lán spôsobuje najvyššie emisie CO2 a v roku 2018 predstavovala takmer 14 percent našej stopy CO2.

Projekt «Close the Loop»

Životnosť používaných lán je cca 5 rokov a potom sa vyhodia. Projekt „Uzavrieť slučku“ má za cieľ opätovne využiť polyamid, z ktorého sa laná vyrábajú, znovu a znovu dookola. Horolezci tak môžu už od 9. júna 2020 nosiť a posielať svoje laná na vyše 50 odberných miest zatiaľ iba vo Švajčiarsku.

Za tri mesiace sa vyzbieralo 748 kg lán, ktoré následne Slovinská firma AQUAFIL spracovala do syntetických vlákien tzv. ECONYL®. Materiál má rovnaké vlastnosti ako klasické nylonové vlákno.

Dizajnéri a vôbec celá výroba neotáľala a my už mám na svete aj prvé tričká z recyklovaných lán. Počas výroby ušetrili 67% emisií CO2 v porovnaní s tradičnou výrobou. Celý proces uzavrela spoločnosť UTENOS TRIKOTAŽAS v Litve, ktorá tieto tričká vyrobila.

T-shirt made from ECONYL® regenerated nylon

l2

Vo Švajčiarsku tričká vylepšili pomocou technológie HeiQ Pure, ktorá zabraňuje hromadeniu zápachu. Vďaka svojej 3D štruktúre schne rýchlo a strih je veľmi pohodlný.

Uzavreli tak nie len recykláciu materiálu ale vytvorili aj samostatný európsky dodávateľský reťazec.

Časť výťažku z predaja tričiek bude venovaná POW Švajčiarsko.

MYCLIMATE overuje environmentálny dopad programu «Close the Loop»

Nezisková nadácia Myclimate vykonala komplexné hodnotenie životného cyklu s cieľom zistiť, či a ako sa znižujú emisie CO2 v rámci projektu «Close the Loop». Hodnotila celý výrobný proces; zo zberného miesta lán vo Švajčiarsku, ich prepravy do európskeho skladu a nakoniec do rúk konečného spotrebiteľa.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=AMtf5x9viXU&feature=emb_title

PREDSTAVUJEME ZNAČKU RAB

Pri výbere značiek, ktoré pre vás zaradíme do nášho portfólia, dbáme najmä na kvalitu produktov, ktorá je pre nás kľúčová. Práve na základe tohto parametra sme pre vás v lete tohto roku zaradili do ponuky značku RAB


Značka RAB sa k nám dostala vďaka rovnako zanieteným horolezcom ako sme my, chlapcom z českého Nalehko , ktorí spolupracujú s vrcholovými športovcami. Tí pre nich veci testujú a navyše posúvajú hranice využiteľnosti každého modelu, v každom ročnom období.

n IG

Príbeh lezeckej značky Rab sa začal v podkroví malého domu v anglickom Sheffielde, kde sa horolezec Rab Carrington rozhodol vyrobiť ručne šitý spacák presne podľa jeho predstáv, ktoré nazbieral rokmi strávených v horách. Jeho návrh bol tak skvelý, že ho s dopytom oslovili priatelia a blízka horolezecká komunita. Po niekoľkých rokoch šil spacáky a bundy v malej továrni pre širokú lezeckú a turistickú komunitu a teraz, o desaťročia neskôr, nájdete tieto poctivé a odolné modely po celom svete. Základom značky sú poctivé kúsky oblečenia a výbavy odrážajúce priekopnického ducha v oblasti výkonného športového horského oblečenia.

zahula

Osvedčené materiály z Európy a Anglicka sú jedným z mnohých spôsobov, ktorým sa značka snaží zlepšiť pracovné štandardy a živobytie ľudí, ktorí sú spojení s jej výrobou. Produkujú veci pod záštitom Fair Wear, v rámci ktorého sú posudzované pracovné podmienky v dodávateľských miestach, v miestach výroby, ale aj to, ako pracuje samotné vedenie značky. Vďaka týmto postupom a ekologickému zmýšľaniu dostali v roku 2020 certifikát Climate Neutral Company. Od tejto doby uviedli na trh niekoľko recyklovaných tkanín a používanie recyklovaného peria, ktorého zber sami kontrolujú so spoločnosťou P.U.R.E. Zrecyklovali už 21.5 ton peria a vďaka svojmu servisnému centru predĺžili životnosť už viac ako 7 000 produktom.

rab martin

Pokiaľ je to možné, vymieňajú pôvodné materiály za recyklované vlákna, od vrchných búnd až po rúno. V spolupráci so značkami ako Pertex® a GORE-TEX® vyvíjajú textílie obsahujúce rôzne úrovne recyklovaného obsahu. Do roku 2030 sa navyše zaviazali k úplnej 0 v uhlíkovej stope. Dosahovanie čistej nuly znamená, že znížili nepotrebné emisie uhlíka z obchodných a prepravných postupov a všetko, čo zostalo, je kompenzované projektami, ktoré podporujú lesné hospodárstvo s ohľadom na prírodu. Ich sesterská značka Rab & Lowe Alpine je už dokonca klimaticky neutrálna.

Recyklovaný materiál používajú v syntetickej variante peria v PrimaLoft® Silver Insulation LuxeTM, ktorý uviedli na trh v roku 2020 a tiež v celej rade Rab Microlight a Rab Cirrus so 100 % recyklovaným vrchným, vnútorným ale aj izolačným materiálom, ktorým je práve spomínane P.U.R.E. perie.

Bestsellerom značky je bunda Borealis, mikina Nexus a nohavice Ascendor Light. Ďalšie modely sú v tesnej blízkosti a uplatnenie nájdu v behu, lezení aj skialpovaní.