Ako nadšenci horolezectva vám prinášame základné rady, ako s týmto športom, respektíve záľubou s poriadnou dávkou adrenalínu začať a tiež to, aké fyzické a psychické benefity prináša. Pre úplných začiatočníkov zhrnieme aj základné kúsky, ktoré nesmú chýbať vo vašej prvej horolezeckej výbave.
Prečo sa začať venovať horolezectvu? Aké sú jeho výhody?
Horolezectvo-lezenie sa považuje vo všeobecnosti za jeden z najzdravších pohybov, ktorý častokrát využívajú dokonca vrcholoví športovci ako doplnkovú aktivitu. Prečo je to tak?
1. Pri lezení dostáva zabrať aj telo aj mozog
Lezenie radíme medzi športy, ktoré sa vykonávajú výlučne s vlastnou váhou, vďaka čomu je pri ňom potrebné zapájať široké spektrum svalov. Okrem sily si takisto vyžaduje aj vytrvalosť, koordináciu a prirodzenú rovnováhu celého tela. Na lezenie dokonca nedajú dopustiť ani fyzioterapeuti, okrem pozitívneho vplyvu na svalovú sústavu je horolezectvo akousi terapiou v prírode. Nie je totiž o monotónnych pohyboch, ale o taktizovaní a premýšľaní, vďaka čomu dokonale zbaví nepotrebných myšlienok aj vašu myseľ.
2. Pozitívny vplyv na dýchací a obehový systém
Vysokohorský vzduch má sám o sebe pre naše telo blahodarné účinky, ktoré iste poznáte. Horolezectvo rozprúdi krv v žilách a vášmu dýchaciemu ústrojenstvu poskytne skvelé podmienky. Myslite však aj na možné riziko, tak ako je každý človek iný, tak rôznorodé sú aj naše reakcie na stúpajúcu nadmorskú výšku a s ňou spojené znižujúce sa množstvo kyslíka v atmosfére.
3. Prekonávanie samého seba
Horolezectvo so sebou prináša poriadnu dávku psychohygieny, súčasťou ktorej je aj prekonávanie vlastných limitov. S narastajúcou túžbou zdolať vrchol narastá aj sila, ktorú v sebe zrazu objavíte. Vašou odmenou za prevedený výkon budú po každej výprave okrem spokojnosti a vyplavených endorfínov aj neopísateľné výhľady a scenérie našej krásnej krajiny.
4. Posilnenie sebadôvery
Neodmysliteľnou súčasťou tohto adrenalínového športu je správne nastavená myseľ a silná dôvera v seba samého. Negatívne myšlienky idú bokom, sústredíte sa len na prítomný okamih a zdolanie cieľa, ktorý ste si vytýčili. V rámci horolezectva funguje tiež silná komunitná motivácia, na základe ktorej sa môžete s ľuďmi, ktorých ste vďaka tejto novej záľube spoznali, navzájom posúvať ďalej.
Ako postupovať v začiatkoch?
1.Začnite liezť na umelej stene
Umelé steny sú ako stvorené na začiatky lezenia. Nechajte sa viesť niekým skúseným, kto vás oboznámi so základnými princípmi tohto športu. Pre začínajúcich lezcov sú vhodné tzv. bouldrovky, teda nižšie steny, na ktorých sa lezie bez použitia lana. Pri tomto druhu sa lezie zväčša iba do strán, výhodou je, že ste len niekoľko metrov nad zemou, na ktorej sú porozkladané špeciálne matrace pre prípad pádu.
2. Prihláste sa na kurz
Začať môžete aj kurzom pod vedením skúseného inštruktora, ktorý vám predstaví základné horolezecké vybavenie, základy istenia a bezpečnosti. Kurz je vhodný pre každého bez ohľadu na to, či ide o úplného začiatočníka alebo človeka, ktorý už s lezením zopár skúseností má. Na kurze sa navyše naučíte ako zvládať situácie po páde a podať prvú pomoc v prípade úrazu. Rozlišujeme letné a zimné kurzy, pri tých zimných sa naučíte zdolávať podmienky zimného obdobia, používať mačky, cepíny a získate tiež praktické vedomosti z lavínovej prevencie.
Z kurzov odporúčame napríklad nasledovné:
https://lezeckastenakosice.sk/vyskusaj-si-lezenie
https://lezeckastenakosice.sk/skupinovy-kurz-skalneho-lezenia
3. Zabezpečte si potrebnú horolezeckú výbavu
Ak to s horolezectvom myslíte naozaj vážne, je čas zaobstarať si vlastnú výstroj. Medzi prvými odporúčame sedací úväz, cez ktorý budete previazaný k lanu a horolezeckú prilbu. Jej nosenie nezanedbávajte, ochrana hlavy patrí pri lezení k jednej z najdôležitejších priorít. Potrebovať budete tiež hrudný úväz, ktorý vás pri páde stabilizuje nohami nadol. Celý zoznam vecí, ktoré potrebujete v horolezeckej výbave:
• Sedací úväz
• Horolezecká prilba
• Istiace pomôcky
• Kotviace dosky
• Blokanty/žumare,
• Zlaňovacie brzdy,
• Stúpacie popruhy/footcordy
• Laná
• Karabíny a expreskové sety
• Magnézium
• Horolezecký batoh
• Cepíny
• Mačky
4. Tréning je základ
Cvičenie robí majstra, inak tomu nie je ani pri lezení. K zvýšeniu sily môžete využiť základné cviky s vlastnou váhou, akými sú drepy, kľuky, cviky na hrazde, zhyby či plank. Triky pre pokročilejší tréning zameraný na zdokonaľovanie sa priamo v horolezectve sme pre vás spísali v samostatnom článku. Prípadne si rezervujte trénera.
Z našej širokej ponuky si vyberie každý začiatočný ako aj pokročilý horolezec, na vaše otázky vám radi zodpovieme aj v našej kamennej predajni Rozlomity. Horolezectvo nás baví, venujeme sa mu aj mimo práce, preto vám dokážeme pomôcť aj na základne našich vlastných skúseností.