Gruzínsko sa podľa širokej ponuky cestovných kancelárií stáva často navštevovanou krajinou. PROJEKT "Výmena odborných skúseností s cieľom zlepšenia štruktúry horskej služby v Gruzínsku."
Gruzínsko sa podľa širokej ponuky cestovných kancelárií stáva často navštevovanou krajinou, hlavne turistami, lyžiarmi a dobrodruhmi. Väčšina ľudí však chodí túto horskú krajinu objavovať na vlastnú päsť aby zažili rýdze okamihy domácej kultúry a dychberúcej krajiny. Pohorie Kaukaz je medzi Čiernym a Kaspickým morom dlhé 1 100 km a široké 160 km. Tvorí hranicu Ruska so zakaukazkými republikami Gruzínskom a Azerbajdžanom.
Najvyšší vrchol je Elbrus s výškou 5 642 m n. m., je často navštevovaný celoročne. Berúc do úvahu rozlohu a nadmorskú výšku, ktorú pohorie dosahuje, človeka prekvapí že len zopár rokov dozadu, začali gruzínsky horskí vodcovia, dobrovoľníci a záchranári zo 112 pracovať na prvej oficiálnej Horskej záchrannej službe.
S pribúdajúcou návštevnosťou a frekvenciou turistov na Kaukaze, bolo nutné situáciu vyriešiť. Nárast prípadov vyžadujúcich koordinovanú, efektívnu a kvalifikovanú záchrannú činnosť vyústil do projektu "Výmena odborných skúseností s cieľom zlepšenia štruktúry horskej služby v Gruzínsku."
Bol koordinovaný poľskou organizáciou ICAD so spoluprácou Slovenska, Česka a Gruzínska.
Neznamená to, že by po Vás v minulosti nepriletel nejaký vrtuľník. Určite by prišiel ale doba doletu by mohla byť kľudne niekoľko dní a to len v prípade, že ste mali to šťastie a dovolali sa na tiesňovú linku a vedeli povedať kde ste. Pokrytie siete je v Gruzínsku naozaj veľmi dobré, problém je s rozľahlosťou pohoria a tým, že je to finančne náročné. Vyskytli sa prípady kedy krajiny z kadiaľ zranení turisti pochádzali, museli organizovať záchrannú akciu resp evakuáciu.
„Záchranári Horskej služby Pieninského národného parku spoločne so záchranármi poľského GOPRu, českej HS a organizácie GEOPL zorganizovali už v rámci tejto spolupráce 5 školení zameraných na zvýšenie kvalifikácie gruzínskych dobrovoľných záchranárov z organizácie Mountain Rescue Georgia. (v tejto organizácii pôsobia gruzínski horskí vodcovia, záchranári z gruzínskej 112 a dobrovoľníci).
Napríklad v roku 2019 sa zamerali na školenie dispečingu, podávanie prvej pomoci či prácu s transportnými nosidlami ,,Kong" a ,,UT-2000". Záchranári cvičili transportné techniky zranených osôb v exponovanom vysokohorskom teréne, pracovali so zariadeniami GPS či sa školili z prvej pomoci.
V roku 2021 sa záchranári počas prvých dní venovali problematike a bezpečnosti záchrany pri podozreniach pacientov s ochorením Covid-19. Ďalším programom boli kondično-technické prechody s modelovými cvičeniami záchranných akcií vo vysokohorskom teréne s použitím špecializovaného materiálu. Trénovali aj pátracie činnosti s použitím GPS prístrojov, ošetrenia a následný transport pacientov.
"V rámci projektu a spoločných školení sa nám podarilo takisto materiálne vybaviť gruzínskych záchranárov špecializovaným zdravotníckym materiálom. Školenia prebiehali v oblasti Svanetia a Kazbeg. Cieľom našej medzinárodnej spolupráce je príprava členov organizácie Mountain Rescue Georgia na výkon záchrannej činnosti v horách a odovzadnie skúsenosti z našich krajín ohľadom horskej záchrany. Gruzínci na základe týchto školení tvoria vlastné štruktúry horskej záchrany, a svoje školiace metódy. Každý z partnerov má svoje školiace stredisko vo svojej krajine, a aj preto ich školíme aby si mohli v rámci svojej krajiny a štruktúr vytvoriť takéto stredisko či pripraviť zmeny v legislatíve, ktoré im budú umožňovať vydávanie certifikátov a následne rozbehnúť už organizovanie vlastných školení."
Hovorí člen Horskej služby Pieninského národného parku a jeden z účastníkov školení Peter Popovič.
Školenia s rôznym zameraním a v rôznych podmienkach prebiehajú aj naďalej.
Viac sa o nich viete dočítať na týchto odkazoch:
Mountain Rescue in Georgia „Safety in the mountains”
Specialized Services Department Geopl.eu ltd.
Fundacja ICAD
Grupa Podhalańska GOPR
Horská služba ČR
Horská služba Pieninského národného parku: