Ako sa páperie delí a používa v izolačných veciach a prečo je niekdey syntetická výplň lepšia voľba.
Perie alebo syntetika?
Stále rovnaká dilema. Trochu si túto problematiku teda poďme vysvetliť.
Perie, ktoré sa používa, ako izolačná vrstva v oblečení je páperie. Má najlepšie vlastnosti, čo sa týka efektívneho zachytávania a udržania si vzduchu. Tento vzduch vytvára tepelnú bariéru, ktorá je svojou hmotnosťou a rozložením bezkonkurenčná k akýmkoľvek prírodným či syntetickým alternatívam.
Vďaka tomu, že chuchvalce páperia majú v sebe veľa vzduchu a sú ľahké, dokážu vyplniť väčší priestor no zároveň sa dajú stlačiť na minimálnu veľkosť. To je rozhodujúce, keď potrebujete maximálny teplotný komfort, ale rátate každý gram a miesto. Jedinou nevýhodou peria je, že je prirodzene priedušné, a tak absorbuje aj vlhkosť. To môže premočiť vlákna či zlepiť ich k sebe a tým strácajú izolačnú vlastnosť. Na zmiernenie nasiakavosti sa začala aplikovať hydrofóbna úprava, ktorá výrazne zabraňuje páperiu absorbovať vlhkosť a tým skráti dobu schnutia. Treba však podotknúť, že hydrofóbna úprava, ktorá je nanášaná na páperie neznamená, že robí bundu nepremokavou.
850-fill-power-husacie páperie s hydrofóbnou úpravou
V tomto momente väčšina športovcov, ktorí nepotrebujú až taký výrazný teplotný komfort ostáva pri syntetických izoláciách ako je Primaloft, Coreloft, PolartecAlpha, Ecodown® , Ajungilak® OTI, Tinsulate atď. Dôvod je jednoduchý vo vlhkom prostredí nemá tento materiál konkurenciu. Nevýhodou oproti páperiu je jeho horšia zbaliteľnosť a váha, ktorá stúpa s množstvom použitého izolačného materiálu. No vo vlhkom a chladnom počasí Vás nič iné neochráni. Pokiaľ, teda nezvolíte kombináciu páperia s membránou na povrchu oblečenia. Syntetická izolácia má ešte jednu skvelú vlastnosť, hreje aj keď je vlhká a samozrejme je lacnejšia.
Páperie vs Syntetická izolácia
Nakoniec však stále neexistuje žiadny syntetický materiál, ktorý by mohol konkurovať pomeru tepla a hmotnosti kačacieho alebo husieho peria. To je fakt. Rozdiel v kačacom a husacom páperí je ten, že husacie páperie má väčšie a hustejšie chuchvalce, a preto je schopné udržať oveľa viac tepla. Aj napriek tomu sa väčšina búnd na bežné nosenie vyrába z kačacieho páperia, lebo prémiové husacie je proste príliš teplé na každodenné použitie.
Kvalitu páperia udávame ako hodnotu plnivosti (Fill Power). Meria sa schopnosť páperia vrátiť sa po stlačení do pôvodného objemu. Objem je udávaný v hodnote CUIN. Čím vyššia je hodnota udávaná v “cuinoch“, tým je perie nadýchanejšie a má lepšie termo-izolačné vlastnosti. Napríklad husacie páperie sa najčastejšie používa pri plnivosti od 700 cuin.
Novým pojmom okrem hydrofóbneho páperia je recyklované páperie. Použitie recyklovaného páperia je udržateľnou alternatívou k novému periu a pomáha znižovať náš vplyv na životné prostredie. Znamená to, že nato aby sme ostali v teple, nepotrebujeme používať panenské páperie, a hlavne to pomáha predchádzať zbytočnému odpadu, ktorý sa hromadí na skládkach.
Naša nosná značka, ktorou je Mammut používa recyklované páperie nápríklad v bundách Convey IN Hooded. a v rade Whitehorn IN
Značka RAB spolupracuje so spoločnosťou P.U.R.E.®, kde sú odborníci na rekultiváciu odpadu, ako sú periny a vankúše. Rekultivované páperie sa sterilizuje, čistí, ošetruje hydrofóbnym spracovaním Nikwax® a triedi na rôzne kvality a plniace schopnosti, ktoré má na konci procesu rovnaké izolačné vlastnosti ako pôvodné páperie. Týmto páperím je izolovaná najnovšia rada RAB Microlight.