Pešia turistika v lete

Kam ísť a ako sa na ňu adekvátne pripraviť?

Chystáte sa na skorú jarnú túru a neviete kam sa vybrať a čo všetko budete potrebovať? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a rád, vďaka ktorým sa vrátite domov spokojní a zdraví. Hoci má turistika v marci svoje kúzlo, nie je taká populárna ako letná. Mnohých odrádza ešte chladné počasie a vietor, či šmykľavé a zablatené chodníky. Správna výbava vám taktiež umožní pripraviť sa na každú situáciu, ktorá môže počas túry nastať. Pokiaľ nemáte so skorou jarnou turistikou veľa skúseností, odporúčame začať s kratšími túrami, ideálne na chodníkoch, ktoré už poznáte. Poradíme vám päť tipov na turistické trasy v Košickom kraji, ktoré sú prístupné aj v marci.


Zádielska dolina a tiesňava

Zádielska dolina je vhodná na turistiku v každom ročnom období. Túra do Zádielskej doliny nie je vôbec náročná a zvládnu ju aj malé deti. Dolinu vytvoril Chotárny potok nazývaný aj ako Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Zádielska dolina ponúka počas skorej jari krásne pohľady na skalné útvary, ktoré v letnom období obyčajne ukrýva bujná vegetácia. Z kamenných útvarov vás tu svojim tvarom zaujme 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Je to najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku. Taktiež v skalách Zádielskej doliny môžete obdivovať jaskyne, z ktorých najznámejšie sú Kostrová, Kráľovská, Stará jaskyňa a Bobková jaskyňa. V súčasnosti poznáme v Zádielskej tiesňave približne 120 jaskýň. Musíte však brať do úvahy, že v dolinách sú teploty omnoho chladnejšie a preto je potrebné sa dobre obliecť. Jedným z riešení je si zaobstarať kvalitné termoprádlo a teplé nepremokavé oblečenie i obuv.

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa je výborné miesto na celoročnú turistiku. Výhľadový vrch nazývaný aj Kojšovka sa nachádza približne 25 km od mesta Košice smerom na západ. Jeho nadmorská výška je 1246 m n.m. Na jeho širokom lúčnom vrchole sa nachádza meteorologická stanica, ktorá bola vybudovaná v roku 1988. Najlepšou pešou turistickou trasou na Kojšovskú hoľu je asfaltová cesta zo Zlatej Idky, ktorá vás zavedie až ku horskej chate Erika. Táto trasa sa zapáči aj vašim deťom, no je potrebné byť na ňu pripravený. Počas výstupu na vrchol odporúčame použiť trekingové palice, ktoré vám pomáhajú udržať si stabilitu pri stúpaní i klesaní. Odľahčia námahu kĺbom, svalom a znižujú riziká zranení v nestabilnom teréne.

Kojsovska-hola
Chata Lajoška

Ďalšou turistickou atrakciou, ktorú odporúčame navštíviť je horská chata Lajoška. Je to obľúbené turistické miesto, ktoré víta svojich hostí celoročne a poskytuje tiež ubytovanie a stravovanie. Chata Lajoška sa nachádza na hornom okraji strmej lúky v nadmorskej výške 908 m n.m. pod vrcholom Prednej holice. Je dôležitým turistickým objektom priamo na hlavnom hrebeni Volovských vrchov na trase červenej turistickej značky nazývanej Cesta hrdinov SNP. Spomínaná trasa začína v rekreačnom stredisku Jahodná. Do strediska Jahodná sa pohodlne doveziete pravidelnou autobusovou linkou č. 14 MHD s nástupom od zastávky Havlíčkova (MČ Košice Sever).

lajoska-nova-800x600

Vrch Skalisko a chata Volovec

Jedným z najkrajších turistických vrcholov Slovenského rudohoria je vrch Skalisko. Je najvyšším bodom rozsiahleho a hôľnatého vrchu Volovec a druhým najvyšším vrchom pohoria Volovské vrchy. Ponúka jedinečný kruhový výhľad, ktorý nesklame ani počas skorej jari. Za priaznivého počasia je odtiaľ možné pozorovať Levočské vrchy, Vysoké tatry, Nízke Tatry, Branisko, Stolické vrchy, Revúcku vrchovinu, Slovenský kras a vrchy severného Maďarska. Neďaleko Skaliska, asi 15 minút po zelenej turistickej značke smerom na obec Čučma, sa nachádza turistická chata pod Volovcom, ktorá bola postavená v roku 1933 v nadmorskej výške 1130 m n. m. a je najvyššie postavenou turistickou chatou v Košickom kraji. Chata ponúka ubytovanie aj stravovanie pre turistov. Najlepší prístup na vrch Skalisko na prelome zimy a jari je z malebnej obce Henclová po zelenej turistickej trase cez sedlo Volovec.

volovec-800x600


Vrch Bukovec

Vrch Bukovec sa nachádza vo Volovských vrchoch medzi obcami Švedlár a Poráč. Jeho nadmorská výška je 1127 m n.m. a je najvyšším vrchom Hnileckých vrchov. Jeho nezalesnený hôľnatý a lúčny vrchol poskytuje pekný výhľad do Hnileckej doliny, do Hornádskej kotliny, na východnú časť Nízkych Tatier s majestátnou Kráľovou Hoľou, na juhu sú to Volovské vrchy s najvyšším vrchom Zlatý stôl a za priaznivého počasia je možné vidieť celé Tatry (Západné, Vysoké a Belianske). Na vrchol Bukovca vedie modrá turistická trasa z obcí Švedlár a Poráč. Výstup na tento vrch je fyzicky aj časovo nenáročný v každom ročnom období.

bukovec


Rady na záver


Pri výbere oblečenia na túry počas skorej jari je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky a vonkajšiu teplotu. Turistika na horách v tomto období prináša mnohé riziká. Podcenenie tejto situácie tak môže viesť k menším, či väčším úrazom. V prvom rade sa chcete počas skorej jarnej turistiky cítiť dobre a komfortne. Preto buďte pri skorých jarných túrach obozretní a najmä nezabudnite na špecifickú výbavu vrátane teplého oblečenia, či už spomínaných trekingových palíc a vo vyšších nadmorských výškach aj mačiek. Vrstvenie je veľmi efektívna metóda pre turistiku aj počas skorej jari. Táto metóda vám dovoľuje rýchlo a efektívne sa prispôsobovať aktuálnym podmienkam a udržiavať tak správny tepelný komfort.

Vrstvy majte trochu na voľno, aby malo vaše telo priestor na dýchanie. Vonkajšie vrstvy (hlavne bunda, nohavice, obuv) si vyberte vodeodolné, aby ste predišli premoknutiu od dažďa alebo snehu. Čiapka, bunda, rukavice, čižmy a nohavice do snehu, sú potrebné na dokonalú izoláciu tela.  Bunda by mala mať kapucňu, ktorá vás ochráni pred vetrom, dažďom alebo snehom. Pod bundou potrebujete dostatok miesta pre nosenie ďalších 2-3 vrstiev. Treková obuv by mala byť vysoká, pohodlná a zateplená a mala by vám pomôcť predísť pošmyknutiu a pádu na kameňoch a blate. Kvalitné termoponožky sú dôležité pre udržanie nôh v teple. Vaša stredná vrstva môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu. Oblečte si sveter, hrubú košeľu, aby bolo vaše telo v teple a pohodlí. Vnútorná vrstva pozostáva z termoprádla, ktorého úlohou je zachovávať telo v celkovej dokonalej tepelnej rovnováhe. Je vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré majú schopnosť odvádzať pot z pokožky, zároveň však udržiavajú teplo a pohodlie. Ruky si chráňte nosením nepremokavých rukavíc. Aj počas jarných túr je potrebné sa hydratovať a preto nezabudnite, že chladné počasie neznamená, že by ste potrebovali vody alebo teplého čaju o niečo menej.

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Nevypĺňajte toto pole: