Nemáte ešte trekingové paličky? Že načo?
Lebo paličky sú super vec. Horami i dolinami chodí veľa ľudí, ktorí si úprimne myslia, že paličky nepotrebujú, resp., že je s nimi zbytočná otrava. A možno len nevedia, čo je dobré.
Nemáte ešte trekingové paličky? Že načo?
Lebo paličky sú super vec. Horami i dolinami chodí veľa ľudí, ktorí si úprimne myslia, že paličky nepotrebujú, resp., že je s nimi zbytočná otrava. A možno len nevedia, čo je dobré.
Po dlhom vyberaní tlmiču pádu , skúšaním rôznych tlmičov som sa rozhodol pre Phario 360 – Pozrime sa prečo ..
Chystáte sa na túru po snehu? Uvažujete, že by ste sa dali na pravidelnú zimnú turistiku? Výborný nápad. Venujte však zvýšenú pozornosť ochrane svojho zdravia.
Topánky sú základ. Ak sa vyberiete na výlet v nepohodlných topánkach, po pár hodinách chôdze je celá nálada fuč - bolestivé otlaky vám ju zaručene pokazia.
Kvalitná obuv však nemusí byť len funkčná. Môže aj vyzerať veľmi štýlovo. Pri výbere by ste sa však mali zamerať na to, aké aktivity v prírode sa chystáte robiť.
Tenisky na beh, obuv na turistiku v prírode či bežné tenisky na prechádzky - každý typ obuvi má rozličné vlastnosti. Sú prispôsobené, aby vám poskytli čo najpohodlnejšiu chôdzu. Navyše vás ochránia pred zraneniami tým, že tlmia nárazy, spôsobené náročnejším terénom, alebo aktívnym behom.
Obuv na ľahkú turistiku a rekreačné prechádzky
Najpopulárnejšie turistické atrakcie a výhľady na Slovensku sú dostupné po upravených chodníkoch, aby si ich mohlo pozrieť čo najviac ľudí. Máme tiež krásne mestá a hrady, na ktoré, aby ste ich videli, nepotrebujete špeciálnu turistickú obuv.
Ak sa nechystáte do náročného terénu, pokojne sa zamerajte na štýlové dámske tenisky. Iste medzi nimi nájdete také, ktoré budú nie len dobre vyzerať, ale budú dostatočne pevné a pohodlné. A môžete v nich chodiť celý deň, kamkoľvek.
Obuv na behanie v prírode
Kvalitné tenisky na beh vás podporia a zabránia vzniku kŕčov a iných nepríjemností. Vyrábajú sa tak, aby sa prispôsobili chodidlu, ale aj rôznym povrchom, od asfaltu, cez piesok, až po kombináciu skál a hliny v na lesných chodníkoch.
Tenisky na beh si vyberajte podľa typu vášho chodidla, resp. podľa výšky vašej klenby. Na trhu s dostupné tenisky pre vysokú klenbu nohy, pre normálnu aj nízku klenbu či ploché nohy. Ak sa vaše chodidlo pri chôdzi prehýba smerom dovnútra, budete potrebovať pevnejšie tenisky, ktoré mu poskytnú oporu.
A vzhľadom na to, že sa chystáte behať do prírody, vyberajte si obuv, vhodnú do členitého terénu, teda na trailový beh. Je zvyčajne o niečo ťažšia, ako bežecká obuv, vhodná do mesta. Predstavuje akýsi medzistupeň medzi bežeckými a turistickými topánkami. Zabezpečujú stabilitu, majú protišmykové vlastnosti a sú z priedušného materiálu
Náročnejšia turistika
Tlmenie nárazov, rozloženie váhy do celej plochy chodidla, husté šnurovanie. To všetko sú vlastnosti, ktoré oceníte na jarných výletoch do hôr. Šmykľavé skaly, skalnaté chodníky a zradný terén si vyžadujú úplne inú obuv, ako prechádzky do mesta.
Do tvrdšieho terénu budete potrebovať tvrdšie podrážky. Dobrá turistická obuv by mala mať pevnú konštrukciu, ktorá dodáva stabilitu každému kroku. Také je konštrukcia tzv. prístupových topánok, ktoré majú nízky strih, no vďaka tvaru a materiálu podrážky a hustému šnurovaniu sú v nich nohy dokonale stabilné a chránené aj proti vyvrtnutiu členka v ťažkom teréne.
Vrchný materiál turistickej obuvi by mal byť flexibilný a tiež nepremokavý - jarné počasie je nevyspytateľné, čo v horách platí dvojnásobne. So stúpajúcimi teplotami tiež oceníte priedušnosť vrchného materiálu.
Výlety do prírody si užijete len s kvalitnými topánkami. Našťastie, aj funkčná obuv sa dnes vyrába v štýlových dizajnoch a krásnych farbách. Stačí si len vybrať.
Zdroje obrázkov: erikafashion.sk., freepik.com
Plánujete svoj prvý výstup na kopec alebo ste skúsený turista a zdolávate náročné horské chodníky? Správne oblečenie by malo byť za každých okolností podmienkou.
A to bez ohľadu na to či je na teplomery +20 °C alebo -25 °C. Počasie v horách je nevyspytateľné a nikdy neviete, aké vás zastihne. Platí to aj v prípade, že sa chystáte loziť po skalách alebo máte radi skialpinistické výlety. Okrem toho, že oblečenie musí spĺňať kvalitatívne parametre, musí byť aj zárukou vysokého komfortu. Počuli ste už o materiáli nazývanom merino? Prezradíme vám, prečo práve merino tričká, ponožky či bundy majú tak významný benefit.
Čo je merino?
Pojem „merino“ je známy práve v kruhu milovníkov náročných horských trekov, horolezectva, skialpinizmu, ale čoraz častejšie sa s ním zoznamujú aj bežní spotrebitelia. Merino je 100 % prírodná vlna a považuje sa za najlepšiu textíliu vôbec. Pravá merino vlna pochádza z vyšľachteného plemena oviec s rovnakým názvom, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach Nového Zélandu a Austrálie, no dnes sa rozšírili aj do iných oblastí sveta (Anglicko, Škótsko, Dánsko, USA). Pasú sa v chladnejšej mikroklíme, kde sa voľne pohybujú.
Táto ovčia vlna z prírodných vlákien má špeciálne termoregulačné vlastnosti, nezapácha, neškriabe, nežmolkuje sa a oproti klasickej vlne má vyššiu hustotu a je odolnejšia. Merino vlákno je veľmi jemné, dokonca má tenšiu štruktúru ako ľudský vlas. A aké sú jej najväčšie výhody v praxi?
Merino vlna a jej vlastnosti
Pri výrobe funkčného oblečenia je merino vlna veľmi využívaná práve kvôli jej vlastnostiam. Predovšetkým je dôležité, že z tohto materiálu je možné vyrábať takmer všetky druhy oblečenia od ponožiek až po čiapky. Merino oblečenie je vhodné ako základná vrstva, ale aj ako medzivrstva alebo horná vrstva. Ktoré cenné vlastnosti tento materiál má?
● Termoregulácia – to, čo majú niektoré syntetické textílie má merino ako naturálnu vlastnosť. Aj pre ovce vlna funguje ako prirodzený termostat. Vďaka perfektným izolačným vlastnostiam v chladnom a vlhkom prostredí príjemne hreje a naopak v horúcom počasí chladí, nelepí sa na telo a „nehryzie“.
● Antibakteriálny účinok – vlna merino je „živý“ prírodný materiál, ktorého vlákna obsahujú proteíny a zabraňujú usadzovaniu a množeniu baktérií. Dokáže primerane pohlcovať vlhkosť a vďaka tomu, že vlákna obsahujú lanolín, oblečenie nezapácha a je možné ho nosiť bez prania opakovane. Zároveň má aj hypoalergénne vlastnosti, takže je vhodná aj pre citlivú pokožku.
● Odvádzanie potu – striedanie teplôt v horskom prostredí je bežné, no vďaka optimálnej vrstve oblečenia dokáže merino vlákno pot absorbovať a účinne odparovať. Vlna z oviec merino má hydrofilné vlastnosti a dokáže pohlcovať až 35 % vlhkosti a následne ju rýchlo odpariť. Napriek tomu, že vlhkosť nasaje, dokáže hriať – čo je cenné, ak sa spotíte, ale tiež keď zmoknete. Zároveň sa merino nelepí na pokožku.
● Jemnosť a priedušnosť – materiál má veľmi hustú štruktúru, napriek tomu dokáže vlna veľmi účinne dýchať. Vlna neškriabe, pretože vlákna sú veľmi jemné a hrubé 15 až 25 mikrometrov. Vlákna sa tak príjemne pri kontakte s pokožkou ohýbajú.
● Ohňuvzdornosť a elasticita – prirodzene oproti syntetike vlna horí pri vyšších teplotách a netaví sa ako umelé vlákna. Výhodou merina je aj elasticita. Vlákna sú pružné a menej krčivé.
Merino termoprádlo – skvelá základná vrstva
Termoprádlo z vlny merino je obľúbené práve vďaka vyššie avizovaným vlastnostiam. Predovšetkým ide o termoregulačné vlastnosti. Termoprádlo z tejto vlny je skvelou základnou vrstvou, pretože sa nelepí na pokožkou, neškriabe, eliminuje zápach a za každých podmienok dokáže telu vytvárať ideálne teplotné podmienky. V prípade termoprádla či spodnej bielizne je pomerne časté, že okrem merino vlny obsahuje aj syntetické zložky, pričom však je zámerom len zvýšenie odolnosti oblečenia.
Merino tričká a bundy
Či ide o jednodňovú túru v lete, náročnejší viacdňový trek v zimnom období alebo sa možno chystáte zdolať skalnú stenu, počasie by vás nemalo zaskočiť. Merino tričká ponúkajú veľmi vysoký komfort a sú vhodné za každých okolností. Vďaka tomu, že merino odbúrava baktérie a má antibakteriálne účinky, tričká sú vhodné aj na viacdňové použitie, pričom nezapáchajú. Vhodné sú ako základná vrstva, ale takisto na samostatné nosenie. Čo sa týka búnd a merina, vlákno sa používa najčastejšie ako vnútorná výstelka spolu so syntetickými materiálmi, aby bola zabezpečená dokonalá tepelná izolácia. Odporúča sa tiež kombinácia kvalitnej priedušnej bundy a merino trička.
Merino ponožky
Vlna merino sa frekventovane používa aj ako zložka v prípade kvalitných turistických ponožiek. Výhodou je vysoká elasticita, príjemné polstrovanie a taktiež vynikajúca schopnosť odvádzania vlhkosti. Takisto v topánkach eliminujú tvorbu zápachu z rozkladu mikróbov a potu. V chladnejšom období poskytujú vynikajúce izolačné vlastnosti. Zabúdať netreba ani na správnu turistickú obuv, ktorej výber netreba podceniť a v rámci komfortu a bezpečnosti ide o ten najdôležitejší prvok výbavy turistu, horolezca alebo skialpinistu. Výber najlepších turistických topánok nájdete na stránke recenzného portálu Testmagazin.sk.