Vydaj sa na túru

Pešia turistika v lete

Kam ísť a ako sa na ňu adekvátne pripraviť?

Chystáte sa na skorú jarnú túru a neviete kam sa vybrať a čo všetko budete potrebovať? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a rád, vďaka ktorým sa vrátite domov spokojní a zdraví. Hoci má turistika v marci svoje kúzlo, nie je taká populárna ako letná. Mnohých odrádza ešte chladné počasie a vietor, či šmykľavé a zablatené chodníky. Správna výbava vám taktiež umožní pripraviť sa na každú situáciu, ktorá môže počas túry nastať. Pokiaľ nemáte so skorou jarnou turistikou veľa skúseností, odporúčame začať s kratšími túrami, ideálne na chodníkoch, ktoré už poznáte. Poradíme vám päť tipov na turistické trasy v Košickom kraji, ktoré sú prístupné aj v marci.


Zádielska dolina a tiesňava

Zádielska dolina je vhodná na turistiku v každom ročnom období. Túra do Zádielskej doliny nie je vôbec náročná a zvládnu ju aj malé deti. Dolinu vytvoril Chotárny potok nazývaný aj ako Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Zádielska dolina ponúka počas skorej jari krásne pohľady na skalné útvary, ktoré v letnom období obyčajne ukrýva bujná vegetácia. Z kamenných útvarov vás tu svojim tvarom zaujme 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Je to najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku. Taktiež v skalách Zádielskej doliny môžete obdivovať jaskyne, z ktorých najznámejšie sú Kostrová, Kráľovská, Stará jaskyňa a Bobková jaskyňa. V súčasnosti poznáme v Zádielskej tiesňave približne 120 jaskýň. Musíte však brať do úvahy, že v dolinách sú teploty omnoho chladnejšie a preto je potrebné sa dobre obliecť. Jedným z riešení je si zaobstarať kvalitné termoprádlo a teplé nepremokavé oblečenie i obuv.

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa je výborné miesto na celoročnú turistiku. Výhľadový vrch nazývaný aj Kojšovka sa nachádza približne 25 km od mesta Košice smerom na západ. Jeho nadmorská výška je 1246 m n.m. Na jeho širokom lúčnom vrchole sa nachádza meteorologická stanica, ktorá bola vybudovaná v roku 1988. Najlepšou pešou turistickou trasou na Kojšovskú hoľu je asfaltová cesta zo Zlatej Idky, ktorá vás zavedie až ku horskej chate Erika. Táto trasa sa zapáči aj vašim deťom, no je potrebné byť na ňu pripravený. Počas výstupu na vrchol odporúčame použiť trekingové palice, ktoré vám pomáhajú udržať si stabilitu pri stúpaní i klesaní. Odľahčia námahu kĺbom, svalom a znižujú riziká zranení v nestabilnom teréne.

Kojsovska-hola
Chata Lajoška

Ďalšou turistickou atrakciou, ktorú odporúčame navštíviť je horská chata Lajoška. Je to obľúbené turistické miesto, ktoré víta svojich hostí celoročne a poskytuje tiež ubytovanie a stravovanie. Chata Lajoška sa nachádza na hornom okraji strmej lúky v nadmorskej výške 908 m n.m. pod vrcholom Prednej holice. Je dôležitým turistickým objektom priamo na hlavnom hrebeni Volovských vrchov na trase červenej turistickej značky nazývanej Cesta hrdinov SNP. Spomínaná trasa začína v rekreačnom stredisku Jahodná. Do strediska Jahodná sa pohodlne doveziete pravidelnou autobusovou linkou č. 14 MHD s nástupom od zastávky Havlíčkova (MČ Košice Sever).

lajoska-nova-800x600

Vrch Skalisko a chata Volovec

Jedným z najkrajších turistických vrcholov Slovenského rudohoria je vrch Skalisko. Je najvyšším bodom rozsiahleho a hôľnatého vrchu Volovec a druhým najvyšším vrchom pohoria Volovské vrchy. Ponúka jedinečný kruhový výhľad, ktorý nesklame ani počas skorej jari. Za priaznivého počasia je odtiaľ možné pozorovať Levočské vrchy, Vysoké tatry, Nízke Tatry, Branisko, Stolické vrchy, Revúcku vrchovinu, Slovenský kras a vrchy severného Maďarska. Neďaleko Skaliska, asi 15 minút po zelenej turistickej značke smerom na obec Čučma, sa nachádza turistická chata pod Volovcom, ktorá bola postavená v roku 1933 v nadmorskej výške 1130 m n. m. a je najvyššie postavenou turistickou chatou v Košickom kraji. Chata ponúka ubytovanie aj stravovanie pre turistov. Najlepší prístup na vrch Skalisko na prelome zimy a jari je z malebnej obce Henclová po zelenej turistickej trase cez sedlo Volovec.

volovec-800x600


Vrch Bukovec

Vrch Bukovec sa nachádza vo Volovských vrchoch medzi obcami Švedlár a Poráč. Jeho nadmorská výška je 1127 m n.m. a je najvyšším vrchom Hnileckých vrchov. Jeho nezalesnený hôľnatý a lúčny vrchol poskytuje pekný výhľad do Hnileckej doliny, do Hornádskej kotliny, na východnú časť Nízkych Tatier s majestátnou Kráľovou Hoľou, na juhu sú to Volovské vrchy s najvyšším vrchom Zlatý stôl a za priaznivého počasia je možné vidieť celé Tatry (Západné, Vysoké a Belianske). Na vrchol Bukovca vedie modrá turistická trasa z obcí Švedlár a Poráč. Výstup na tento vrch je fyzicky aj časovo nenáročný v každom ročnom období.

bukovec


Rady na záver


Pri výbere oblečenia na túry počas skorej jari je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky a vonkajšiu teplotu. Turistika na horách v tomto období prináša mnohé riziká. Podcenenie tejto situácie tak môže viesť k menším, či väčším úrazom. V prvom rade sa chcete počas skorej jarnej turistiky cítiť dobre a komfortne. Preto buďte pri skorých jarných túrach obozretní a najmä nezabudnite na špecifickú výbavu vrátane teplého oblečenia, či už spomínaných trekingových palíc a vo vyšších nadmorských výškach aj mačiek. Vrstvenie je veľmi efektívna metóda pre turistiku aj počas skorej jari. Táto metóda vám dovoľuje rýchlo a efektívne sa prispôsobovať aktuálnym podmienkam a udržiavať tak správny tepelný komfort.

Vrstvy majte trochu na voľno, aby malo vaše telo priestor na dýchanie. Vonkajšie vrstvy (hlavne bunda, nohavice, obuv) si vyberte vodeodolné, aby ste predišli premoknutiu od dažďa alebo snehu. Čiapka, bunda, rukavice, čižmy a nohavice do snehu, sú potrebné na dokonalú izoláciu tela.  Bunda by mala mať kapucňu, ktorá vás ochráni pred vetrom, dažďom alebo snehom. Pod bundou potrebujete dostatok miesta pre nosenie ďalších 2-3 vrstiev. Treková obuv by mala byť vysoká, pohodlná a zateplená a mala by vám pomôcť predísť pošmyknutiu a pádu na kameňoch a blate. Kvalitné termoponožky sú dôležité pre udržanie nôh v teple. Vaša stredná vrstva môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu. Oblečte si sveter, hrubú košeľu, aby bolo vaše telo v teple a pohodlí. Vnútorná vrstva pozostáva z termoprádla, ktorého úlohou je zachovávať telo v celkovej dokonalej tepelnej rovnováhe. Je vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré majú schopnosť odvádzať pot z pokožky, zároveň však udržiavajú teplo a pohodlie. Ruky si chráňte nosením nepremokavých rukavíc. Aj počas jarných túr je potrebné sa hydratovať a preto nezabudnite, že chladné počasie neznamená, že by ste potrebovali vody alebo teplého čaju o niečo menej.

 
Zvieratá v TANAP-e

Psy a Tatry
Ono je to v živote tak, že niektoré veci je ťažké skombinovať, alebo sa priam vzájomne vylučujú.
Prípadov by sme našli viacero, ale pre dnešok by sme chceli nájsť možnosti pre tých, ktorí majú radi Tatry
aj psov.


V zásade by sa dalo predpokladať, že pes ako zviera by asi mal do prírody patriť, resp. byť jej prirodzenou súčasťou. V praxi je to ale o niečo komplikovanejšie. Domestifikované psíky už totiž nie sú šelmy vo svojom prirodzenom prostredí a teda ich nemožno považovať za súčasť biotopu, ktorý si s ich náhodnou prítomnosťou vo svojich citlivých mechanizmoch nevie poradiť.
Kamzík ktorý zbytočne spotrebuje energiu na útek pred psom, ktorý to s ním vlastne vôbec nemyslí zle, môže byť následne strhnutý prirodzeným predátorom, hoci sa nejednalo o oslabený kus. Havko je už vtedy ale doma na gauči a vstrebáva dojmy z výletu.
Z druhej strany je treba uviesť, že v prípade služobných psov, (stopy, lavínové akcie, vyhľadávanie nezvestných, prehľadávanie trosiek, ale i vodných plôch a mnoho iného ...) je pohyb a tréning týchto psov
v ich pracovnom prostredí nevyhnutný a mnoho krát od toho závisí záchrana ľudských životov. V týchto prípadoch je naopak povinnosťou nás všetkých urobiť všetko preto, aby sme im ich ťažkú prácu nekomplikovali, či už ide o výcvik, alebo reálny zásah. Sem možno pre príklad zaradiť napr. pachové znečistenie terénu po páde lavíny vykonaním malej potreby, odhodeným ohorkom, alebo iným detailom, ktorý psa na stope môže zdržať, alebo pomýliť.


Pokiaľ sa bavíme v rovine priemerného výletu so štvornohým parťákom do slnka aj nepohody, naše možnosti sú učené zákonom. Celú Vyhlášku 26/2023 nájdete aj priamo na stránke Tanap-u. Všeobecne však pohyb psa upravuje viacero zákonov, v závislosti od prostredia. Teda Zákon o lesoch, Zákon o poľovníctve a Zákon o ochrane prírody a krajiny. Každý samozrejme „po svojom“ A keďže bežný smrteľník len ťažko rozozná či sa práve nachádza v poľovnom revíre, alebo na lesnom, či inak kategorizovanom pozemku, zostáva nám používať zdravý rozum. Ten káže že pes by hlavne nemal plašiť zver. Je na každom chovateľovi a teda na jeho zodpovednosti, či naša „privolávačka“ zafunguje v prípade, že z porastu vybehne mladá srna rovnako efektívne ako na sídlisku vo výbehu. Z pohľadu psa je to však mnohonásobne silnejší podnet, obzvlášť, keď na to pes nie je zvyknutý. A teda aj tá neobľúbená vôdzka má určite svoje miesto na svete a oplatí sa ju používať.
V kombinácii s postrojom, absorberom a bedrovým pásom batoha, alebo aj lezeckou sedačkou nám dokonca pes (nie 2,45 kilový) môže výrazne pomôcť do kopca, viac sa unaví a navyše mu to pekne rozšíri hrudník. Tak isto stojí za to, obstarať výrazný obojok. V súvislosti so zaťažením však neslobodno zanedbať príjem tekutín, hlavne v teplých dňoch. A teda keď sme stotožnení s legislatívou a technicky vybavení, zostáva nám otázka, kam sa to v rámci toho Tanap-u so psom smie.


Nuž nikam, kde sú svište, kamzíky, šelmy, alebo iné chránené zvery. Máme ale vyčlenené trasy, kde je možné sa pohybovať v sprievode psa bez hrozby pokuty, samozrejme za predpokladu, že aj psy, rovnako ako iní turisti musia spĺňať základné normy správania. Povolené trasy sú:

• Žiarska dolina – Žiarska chata
• Popradské pleso TEŽ – Popradské pleso
• Starý Smokovec – rázcestie pod Slavkovským štítom
• Starý Smokovec – Rainerova chata
• Tatranské zruby – rázcestie nad Zrubami
• Nový Smokovec – rázcestie nad Zrubami
• Štrbské pleso – chata pod Soliskom
• Tatranská Lesná – Rainerova chata
• Tatranská Lomnica – Rainerova chata
• Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso
• Tatranské Matliare – rázcestie Šalviový prameň
• Biela voda – rázcestie Šalviový prameň
• Kežmarské žľaby – Tatranská kotlina.
Niekto obetavý si už dal prácu a vyjadril to aj graficky, pretože úprimne, mapka na stránke Tanap-u veľa
nenapovie.


Okolie Štrbského Plesa

Snímka obrazovky 2024-07-09 122651

Hrebienok:

tatr lom

Tatranská Lomnica:

tatr lomn

Že to nie je veľa? Uznávam, pravda. No pre rovnováhu si dovolím uviesť, že kopčekov, kopcov a aj
kopčísk máme našťastie dosť a ja som ešte hnusný kopec nevidel. A ona tá pravá podstata Tatier niekde
okolo VI+A1 veru nie je nič pre psie labky.
Takže v konečnom dôsledku si môžeme užívať pohyb v prírode a určite sa pomestíme. To že sa rozptýli
koncentrácia návštevníkov v môže v konečnom dôsledku prospieť prírode, psom, aj nám.

Kompletné znenie Vyhlášky Okresného úradu Prešov o Návštevnom poriadku Tatranského národného parku a jeho ochranného pásma nájdete TU.

TZCH_so_psami-2048x1449

priloha-c.-6-2048x1449

 

Autor článku Vladko Kováčik

Autor článku:  Vladko Kovačík

Je lezec, nadšenec hôr a milovník psov. V našom kamennom obchode sa špecializuje na turistickú a lezeckú výstroj. Úprimne poradí zo svojich praktických skúsenosti každému zákazníkovi.

OD 1.11. ZAČALA PLATIŤ ZIMNÁ UZÁVERA TURISTICKÝCH CHODNÍKOV

16.11.2020

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto čase si príroda a zvieratá potrebujú oddýchnuť


Uzavreté sú zväčša vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne, s výnimkou Chaty pod Rysmi.

Turistika v zime je náročnejia od letnej,  najmä čo sa týka počasia, výbavy, ale aj skúsenosti. Najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť sú:

  • Overiť si predpoveď počasia, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Zabaliť si zimnú výstroj a vedieť ju aj používať – turistické palice, turistické alebo retiazkové mačkyturistický čakan (cepín), prípade aj lavínovú výstroj
  • Nezabudnúť uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať o predpokladanej trase túry svojich blízkych
  • Zobrať si plne nabtý mobil s číslamy horskej služby a byť pripravený na zvraty počasia, alebo nečakané situácie

ZU 1

Sezónna uzávera sa podľa aktuálne platnej vyhlášky z roku 2017 vzťahuje na tieto úseky chodníkov v oblasti Vysokých Tatier.

Uzatvorené chodníky:

  •     Bielovodská dolina od horárne v Bielovodskej doline  modrá
  •    Javorová dolina od rázcestia Pod Muráňom do Sedielka  zelená  
  •     Zadné Meďodoly od horárne Pod Muráňom do Kopského sedla modrá
  •     Monková dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo červená
  •     Kopské sedlo od Bieleho plesa červená
  •     Jahňací štít od Zeleného plesa žltá
  •     Veľká Svišťovka od Zeleného plesa  a od Huncovskej vyhliadkyčervená
  •     Malá Studená dolina od Téryho chaty cez Sedielko zelená a Priečne sedlo  žltá
  •     Veľká Studená dolina od Zbojníckej chaty do Priečneho sedla žltá a Prielomu modrá
  •     Slavkovský štít od Slavkovskej vyhliadky  modrá
  •     Velická dolina od Velického plesa cez Poľský hrebeň zelená a na Východnú Vysokú žltá
  •     Mengusovská dolina od rázcestia nad Žabím potokom cez Hincovo pleso modrá a cez Chatu pod Rysmi červená
  •     Mengusovská dolina – Symbolický cintorín v oboch smeroch žltá
  •     Mlynická dolina od vodopádu Skok do sedla Bystrá lávka žltá
  •     Furkotská dolina od rázcestia na Tatranskej magistrále žltá a od Škutnastej doliny po Chatu pod Soliskom modrá
  •     Kriváň od rázcestia pri Jamskom plese modrá a od horárne Tri Studničky zelená
  •     Kôprová dolina od Kmeťového vodopádumodrá zelená červená
  •     Tichá dolina od chatky Tábor žltáčervená

Zdroj:

http://tanap.sopsr.sk/navstevnici/

ZU 2

5 VECÍ, NA KTORÉ V ZIME NA HORÁCH NESMIETE ZABÚDAŤ

Všetci milovníci turistiky sa zhodnú na tom, že zima na horách je síce krásna, no neúprosná. Hory netreba podceňovať nikdy, obzvlášť nie počas zimného obdobia, kedy je cesta za zasneženými panorámami častokrát pretkaná nejedným rizikom.

1(10)

Zimná turistika kladie úplne odlišné nároky na bezpečnosť a nevyhnutné vybavenie než tá letná. Poznáte však všetky jej zákonitosti? Je vaša výbava postačujúca? Pripomeňte si s nami 5 základných vecí, na ktoré je potrebné myslieť pred výpravou do zasnežených kopcov našej čarovnej krajiny.

1. Vhodné počasie

Od počasia sa odvíja takmer všetko, cez výber trasy až po potrebnú výbavu. Predpoveď počasia je potrebné sledovať priebežne na relevantných portáloch, ktoré vám napovedia, ako sa na turistiku pripraviť. Spoľahlivé informácie poskytne stránka SHMÚ, pričom najpresnejšie informácie o zrážkach, oblačnosti a rýchlosti vetra získate na základe meteogramu do 3 dní (model Aladin). Počasie pre konkrétne miesto podľa zadaných súradníc vám prezradí meteoblue, čo sa vám zíde napríklad pri plánovaní návštev horských chát. Nezabudnite však na možnosť náhlej zmeny počasia, ku ktorým dochádza najčastejšie okolo obeda. Vyraziť na túru je preto najlepšie už počas skorých ranných hodín, kedy sa vám naskytnú dych berúce scenérie vychádzajúceho slnka, navyše sa vyhnete spomínaným obedným výkyvom počasia.

2(7)

2.Kvalitná výbava

Investovať do kvalitnej turistickej výbavy, ktorá vás nesklame sa oplatí vždy. Turistika v zime býva nevyspytateľná a z krásneho slnečného dňa sa razom môže stať nepríjemná snehová metelica. Záležať si preto dajte nielen na správnom vrstvenie oblečenia a výbere dobre izolovanej a pevnej obuvi, ale aj doplnkoch, ktoré v zimnej výbave nesmú chýbať. Práve nedostatočná a zlá výbava je v horskom prostredí častou príčinou vzniku nehôd. Na menej náročné turistické trasy vám postačia protišmykové návleky (nesmeky), ktoré sú povinnou súčasťou batohu pri každom type výletu do hôr. Náročnejšie turistické trasy sa však nezaobídu bez mačiek paličiek šetriacich kolená pri zostupe. Paličky vám okrem ochrany poslúžia aj ako podpera pri klzkom a zložitom teréne. A ešte jedna vec – predtým, než sa s nesmekmi, mačkami a paličkami vyberiete na túru, viackrát si chôdzu s nimi precvičte. Nie vždy je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.

3(6)

3.Dobrá spoločnosť
Turistika osamote má síce svoje čaro, vydať sa však na vlastnú päsť do zasnežených končiarov neodporúčame ani tým najskúsenejším turistom. Do hôr je najlepšie ísť s partiou známych na rovnakej úrovni, čo sa týka skúseností, ako aj humoru. Dôležitou súčasťou výbavy je predsa, ako v lete, tak aj v zime, dobrá nálada. Na turistiku si so sebou nezabudnite vziať dostatok vody a jedla. Nemalo by chýbať ovocie či low carb desiata, ktorá dobre zasýti a dodá vám energiu.

4.Nevyhnutné poistenie
Zabudnúť nesmiete ani na poistenie, ktoré výprave dodá potrebnú istotu. Krátkodobé poistenie na hory je dnes možné vybaviť prostredníctvom pár klikov aj online, čo odporúčame najmä vtedy, ak je pre vás výlet do hôr menej častou aktivitou. Pravidelní turisti vedia, aké je poistenie dôležité, preto sa radšej spoliehajú na dlhodobé poistky.

4(5)

5.Dôležité kontakty
Ešte predtým, než sa na túru vyberiete, je potrebné oznámiť niekomu cieľ vašej cesty a predpokladaný návrat domov. Ak noc strávite na horskej chate, zapíšte sa do knihy túr. V prípade, že sa počas turistiky predsa len nevyhnete nebezpečenstvu, ktoré ohrozí vás alebo niekoho vo vašom okolí, nikdy nezabudnite na dôležité kontakty, medzi ktoré radíme:

Horská záchranná služba, t.č.: 18300
Vrtuľníková záchranná zdravotná služba, t.č.: 18155
Tiesňová linka, t.č.: 112

Rešpekt pred horami priznávajú aj tí najlepší svetoví horolezci. Je to práve rešpekt, ktorý delí preživších od tých, ktorí horám žiaľ podľahli. Myslite preto na minimalizáciu rizika a snažte sa nepreceňovať. Prajeme vám, nech sú pre vás zimné hory nekonečným zdrojom zážitkov, nie nebezpečných situácií.

BALÍTE SI TURISTICKÝ BATOH SPRÁVNE?

Čoskoro naplno rozbehneme sezónu jarnej turistiky, je teda najvyšší čas pripomenúť si zásady správneho balenia turistického ruksaku


Možno si pamätáte na to, ako ste sa chystali na svoju prvú túru a tiež ruksak, ktorý ste zabalili naj(ne)šikovnejšie ako ste v tom čase vedeli. Chyby pri balení sa vám neskôr vrátia najmä v situáciách, kedy niečo v batohu nedokážete nájsť a v horšom prípade v podobe komplikácii s bolestivým chrbtom. Ak ste sa z vlastných chýb ešte dostatočne nepoučili, pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám pri najbližšom balení určite pomôže. Pozrite sa s nami na to, ako správne zorganizovať veci v ruksaku, pretože dobre zbalený ruksak je jedným z prvých predpokladov kvalitného zážitku.

Clipboard01

Zoznamom voči neduhom

Ešte predtým, než začneme riešiť ťažisko a z neho vyplývajúce celkové pohodlie pri nosení ruksaku, musíme presne vedieť, čo všetko si chceme do batohu nabaliť. Proti neduhom zvaným „zabúdanie“ a „balenie zbytočností“ odporúčame využiť jednoduchý nástroj, a to zoznam vecí, ktoré si so sebou chcete vziať. Tí skúsenejší môžu spísanie zoznamu preskočiť a všetky veci si v deň balenia vyskladať na jedno miesto, aby o nich mali prehľad. Z tohto celku si neskôr vyberiete kúsok po kúsku podľa správnej postupnosti, až kým nebude všetko zbalené v batohu.

Prejdime k samotnému baleniu

Základným pravidlom, na ktoré je pri balení potrebné myslieť, je umiestnenie ťažiska v hornej polovici chrbta. Ak sa vám to nepodarí dodržať, počas turistiky sa budete prirodzene snažiť vykompenzovať váhu predkláňaním, čo si najviac odnesie váš chrbát.

Do spodnej časti/komory ruksaku patria osobné veci, ktoré počas dňa nebudete potrebovať, ako je spacák, náhradná bielizeň alebo skladná nafukovacia karimatka. Karimatku je dobré umiestniť bližšie k chrbtovej časti a oblečenie (ideálne zabalené v nepremokavom vaku) na vonkajšiu stranu. Vakov na oblečenie, ponožky či spodnú bielizeň môžete mať viac, pomôžu vám k lepšej organizovanosti oblečenia.

Vyplnením spodnej časti ľahšími osobnými vecami prechádzame k ťažisku. Pre dodržanie rovnováhy a komfortu umiestňujeme najťažšie veci v horných dvoch štvrtinách batohu, čo najbližšie k chrbtu. O záťaž sa postarajú najmä fľaše s vodou, jedlo a potreby na varenie, spanie (stan a príslušenstvo k nemu) či elektronika, bez ktorej sa nezaobídete. Z elektroniky obzvlášť odporúčame nezabúdať na powerbanku.

Do hornej časti batohu ukladáme ľahšie veci ako napríklad oblečenie, ktoré potrebujeme mať po ruke pri zmene počasia či na zahriatie počas odpočinku. Na vrchu batohu sme zvyknutí mať kapsu ideálnu na uschovanie osobných vecí, ako je peňaženka, mobil či kľúče. Využiť ju môžete aj na základnú hygienu a čelovku. Po ruke majte vždy aj potreby prvej pomoci. Rýchly prístup k nim môže v extrémnom prípade zachrániť život nielen vám, ale aj vašim blízkym.

Clipboard02

Z vonkajšej strany batohu je dnes štandardom mať kompresné popruhy, vďaka ktorým si viete batoh stiahnuť, aby vám „necestoval po chrbte“ alebo naň pripevniť penovú karimatku. Tá je ľahká, nijako neovplyvní vaše ťažisko a zároveň ju budete mať po ruke v prípade pauzy, kde si na ňu budete môcť viacerí posadať.

Clipboard03

Pripájame aj 8 užitočných rád, ktoré ocení najmä váš chrbát:

  • Pred túrou si premyslite, čo budete v daný deň jesť, aby ste to umiestnili do hornej časti.
  • Pri balení stanu je dobré rozdeliť ho na tyčky, tropiko a spálňu, vďaka čomu dokážete lepšie využiť priestor.
  • Ak balíte vodu do fliaš, myslite na to, že z nej bude postupne ubúdať, čím sa bude meniť aj ťažisko. To platí obzvlášť pre tých, ktorí nosia fľaše v bočných vreckách, jedna prázdna a druhá plná môže narobiť v stabilite neplechu. 
  • Prázdne miesta v batohu môžete vyplniť spacákom vybraným z obalu. Vyplniť ním odporúčame chrbtovú oblasť, aby vás v nej nič netlačilo. Zároveň je však pravdou aj to, že spacák v dobrom kompresnom obale zaberie omnoho menej miesta, než vybalený.
  • Dôležité veci je dobré zabaliť do vodeodolných obalov.
  • Nezabudnite ani na vrecko, do ktorého budete zbierať odpad. Pretože čím ďalej idete, tým sa vám síce zmenšuje objem jedla, avšak zväčšuje objem odpadkov.
  • Odborníci tvrdia, že by ste na chrbte nemali nosiť viac ako 25 - 40 % svojej váhy, pri balení buďte teda stručný a efektívny.
  • Ak si zvonka na batoh upevňujete príslušenstvo ako sú protišmykové návleky alebo mačky, dbajte na zvýšenú pozornosť pri ich uchytení, aby vám ich ostré hrany batoh nepoškodili.

Každý z nás má síce zaužívaný svoj systém balenia, avšak fyzikálne zákony nedokáže ovplyvniť nikto. Pri najbližšom balení si teda spomeňte na naše slová a skúste sa držať základných pravidiel ťažiska. Sme si istí, že bude časom vaša turistika zas o niečo príjemnejšia.

 

HORSKÉ SLUŽBY SLOVENSKA, POĽSKA A ČESKA SPOJILI SILY

Gruzínsko sa podľa širokej ponuky cestovných kancelárií stáva často navštevovanou krajinou. PROJEKT "Výmena odborných skúseností s cieľom zlepšenia štruktúry horskej služby v Gruzínsku."


Gruzínsko sa podľa širokej ponuky cestovných kancelárií stáva často navštevovanou krajinou, hlavne turistami, lyžiarmi a dobrodruhmi. Väčšina ľudí však chodí túto horskú krajinu objavovať na vlastnú päsť aby zažili rýdze okamihy domácej kultúry a dychberúcej krajiny. Pohorie Kaukaz je medzi Čiernym a Kaspickým morom dlhé 1 100 km a široké 160 km. Tvorí hranicu Ruska so zakaukazkými republikami Gruzínskom a Azerbajdžanom.
Najvyšší vrchol je Elbrus s výškou 5 642 m n. m., je často navštevovaný celoročne. Berúc do úvahu rozlohu a nadmorskú výšku, ktorú pohorie dosahuje, človeka prekvapí že len zopár rokov dozadu, začali gruzínsky horskí vodcovia, dobrovoľníci a záchranári zo 112 pracovať na prvej oficiálnej Horskej záchrannej službe. 
S pribúdajúcou návštevnosťou a frekvenciou turistov na Kaukaze, bolo nutné situáciu vyriešiť. Nárast prípadov vyžadujúcich koordinovanú, efektívnu a kvalifikovanú záchrannú činnosť vyústil do projektu "Výmena odborných skúseností s cieľom zlepšenia štruktúry horskej služby v Gruzínsku."
Bol koordinovaný poľskou organizáciou ICAD so spoluprácou Slovenska, Česka a Gruzínska.

73364276_2369893339776539_8491368116213776384_n

Neznamená to, že by po Vás v minulosti nepriletel nejaký vrtuľník. Určite by prišiel ale doba doletu by mohla byť kľudne niekoľko dní a to len v prípade, že ste mali to šťastie a dovolali sa na tiesňovú linku a vedeli povedať kde ste. Pokrytie siete je v Gruzínsku naozaj veľmi dobré, problém je s rozľahlosťou pohoria a tým, že je to finančne náročné. Vyskytli sa prípady kedy krajiny z kadiaľ zranení turisti pochádzali, museli organizovať záchrannú akciu resp evakuáciu.

„Záchranári Horskej služby Pieninského národného parku spoločne so záchranármi poľského GOPRu, českej HS a organizácie GEOPL zorganizovali už v rámci tejto spolupráce 5 školení zameraných na zvýšenie kvalifikácie gruzínskych dobrovoľných záchranárov z organizácie Mountain Rescue Georgia. (v tejto organizácii pôsobia gruzínski horskí vodcovia, záchranári z gruzínskej 112 a dobrovoľníci). 
Napríklad v roku 2019 sa zamerali na školenie dispečingu, podávanie prvej pomoci či prácu s transportnými nosidlami ,,Kong" a ,,UT-2000". Záchranári cvičili transportné techniky zranených osôb v exponovanom vysokohorskom teréne, pracovali so zariadeniami GPS či sa školili z prvej pomoci. 

73395379_2369892513109955_5836178669076217856_n

V roku 2021 sa záchranári počas prvých dní venovali problematike a bezpečnosti záchrany pri podozreniach pacientov s ochorením Covid-19. Ďalším programom boli kondično-technické prechody s modelovými cvičeniami záchranných akcií vo vysokohorskom teréne s použitím špecializovaného materiálu. Trénovali aj pátracie činnosti s použitím GPS prístrojov, ošetrenia a následný transport pacientov.

248345678_4288766711222516_2182771537707508686_n

"V rámci projektu a spoločných školení sa nám podarilo takisto materiálne vybaviť gruzínskych záchranárov špecializovaným zdravotníckym materiálom. Školenia prebiehali v oblasti Svanetia a Kazbeg. Cieľom našej medzinárodnej spolupráce je príprava členov organizácie Mountain Rescue Georgia na výkon záchrannej činnosti v horách a odovzadnie skúsenosti z našich krajín ohľadom horskej záchrany. Gruzínci na základe týchto školení tvoria vlastné štruktúry horskej záchrany, a svoje školiace metódy. Každý z partnerov má svoje školiace stredisko vo svojej krajine, a aj preto ich školíme aby si mohli v rámci svojej krajiny a štruktúr vytvoriť takéto stredisko či pripraviť zmeny v legislatíve, ktoré im budú umožňovať vydávanie certifikátov a následne rozbehnúť už organizovanie vlastných školení."
Hovorí člen Horskej služby Pieninského národného  parku a jeden z účastníkov školení Peter Popovič.

248198006_4288766561222531_6034455334568557328_n

Školenia s rôznym zameraním a v rôznych podmienkach prebiehajú aj naďalej.

Viac sa o nich viete dočítať na týchto odkazoch:

Mountain Rescue in Georgia „Safety in the mountains”
Specialized Services Department Geopl.eu ltd.
Fundacja ICAD
Grupa Podhalańska GOPR
Horská služba ČR
Horská služba Pieninského národného parku:

73370683_2369893633109843_6845552681499492352_n

248178494_4288767224555798_9116512616626621134_n-1230x1536

73241821_2369894856443054_5777539055382167552_n

6 RÁD AKO SA PRIPRAVIŤ NA JARNÚ TURISTIKU

Akonáhle sa objavia prvé jarné lúče, cítime túžbu oddať sa našim milovaným horám. Sú divoké, krásne a nevyspytateľné. Jarné počasie však zvykne byť zradné, a to najmä pri balení, kedy nás láka k strohému zbaleniu základných vecí.


Predpoveď počasia na dnes je predsa ukážková, tak na čo ešte čakať? Zbaliť sa na turistiku predsa nie je žiadna veda, pokiaľ pôjde všetko podľa plánov. Ste si však istí, že pôjde?

Máme pre vás zopár základných pravidiel a odporúčaní, na ktoré by ste v procese prípravy na jarnú turistiku nemali zabúdať. Nevyspytateľnosť počasia v horách na celom Slovensku netreba podceňovať, nechystáte sa predsa do lesa za domom. Každé pohorie má svoje špecifické výkyvy a pri spoznávaní kraju, o ktorom veľa neviete, je dobré byť pripravený ideálne na všetko.

1.VYBERAJTE SI TURISTICKÚ TRASU PODĽA SVOJEJ KONDÍCIE

Začnite s kratšou vzdialenosťou, o ktorej viete, že ju zvládnete.

001 JT1

Náročnosť trasy je ťažké odhadnúť, najmä ak ste v danej oblasti prvýkrát. Naplánujte si trasu tak, aby ste mali časovú rezervu. Vyrazte skoro ráno: keď všetko zvládnete ľavou zadnou, môžete sa kochať výhľadom o čosi dlhšie.

2.NAŠTUDUJTE SI TURISTICKÚ MAPU OBLASTI, KAM MIERITE

Pozrite sa, po akej farbe chodníka sa vydáte a či budete musieť s ohľadom na svoj cieľ meniť farbu turistickej značky.

002003

Smerovníky nám povedia kam smeruje daná farba značky. Nepovedia nám však, kde z nej treba zísť, aby sme sa dostali do cieľa, ktorý sme sa rozhodli navštíviť. Mapa nie je prežitok, je skvelá na orientáciu v oblasti aj v tom, ako a kde zmeniť farbu značeného chodníka. Pri prechádzaní trasou ju môžete využiť na štúdium štítov, kopcov a plies. Nezabúdajte, že v horách často signál nechytíte a ak vám papierová mapa nič nehovorí, túru si plánovať môžete aj online, a to na stránke hiking.dennikn.sk. Stiahnite offline aplikáciu, akou je napríklad mapy.cz alebo Hiking Slovakia- Tourist map a ostaňte v obraze.

3.SKONTROLUJTE SI PREDPOVEĎ POČASIA

V horách sa počasie dokáže zmeniť veľmi rýchlo, predpoveď je najpresnejšia deň pred plánovaným výletom.

001002(1)

Pozrite si dôkladne predpoveď počasia a výstrahy na deň pred plánovaným výletom a aj na deň po výlete, môžete sa dozvedieť, že pôjdete po mokrých alebo zavodnených chodníkoch, ktoré si vyžadujú inú obuv. Predpovedané prehánky či zmena počasia ohlásená na deň po vašom výlete môže prísť už skôr.  Skontrolujte si počasie ešte ráno pred odchodom, aby ste sa vyhli nebezpečným prekvapeniam najmä vo vysokých polohách, kde sa nedá len tak ľahko skryť a počasie je tam veľmi vrtkavé.

Dôležité odkazy: www.hzs.sk , www.shmu.sk , www.meteoblue.com

4.ZBAĽTE TO SPRÁVNE VYBAVENIE

Kvalitná obuv a oblečenie spolu dokážu zabezpečiť pohodu aj pri zlom počasí. Nezabúdajte mať stále pri sebe aj čelovku a zápalky

003(2)

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený a vybavený turista. Stará známa veta, ktorá je však naozaj pravdivá. Keď sa už vydáte spoznávať našu krásnu a jedinečnú prírodu, ktorú mimochodom prirovnávajú aj k Novému Zélandu, je potrebné mať to správne vybavenie. Nepremokavá tenká vetrovka, ľahké páperové či syntetické bundičky, ktoré spolu nevážia skoro nič a v batohu vám stále ostane dostatok miesta, vás dokážu udržať v suchu a v teple aj v období, kedy by ste nečakali, že budete mrznúť. Zostup môže trvať dlhšie alebo sa rozhodnete opiecť si podvečer slaninku, vtedy si určite poďakujete za to, že máte v batohu stále hodenú čelovku a zapaľovač či zápalky.

5.ZBAĽTE SA ROZUMNE, PRETOŽE FUNKČNÉ OBLEČENIE MÁ VÝZNAM

Pri balení do batohu neberte zbytočne veľa vecí, ušetríte tým cennú energiu. Mať komfortné oblečenie je kľúčové, ak si chcete turistiku užiť naplno. Syntetické materiály vás udržia v suchu, a to najmä počas aktívnych a horúcich dní.

004

Flanelky, ťažké vibramky, batoh, ktorý nosil ešte pradedo alebo len lacná alternatíva, ktorá je od komfortného a ľahkého vybavenia vzdialená na míľu ďaleko. Ak už máte skúsenosti s obliekaním na túry, určite nebudete protestovať, keď povieme, že polovicu vecí, ktoré ste so sebou nosili tam už nemáte. Kvalitné kúsky oblečenia a výbavy vám vedia vyčariť úsmev na tvári, najmä keď zvládnete túru v rekordnom čase a neleje sa z vás ako z potoka. Technológie postúpili a ultralight oblečenie nahrádza klasické, funkčné, bavlnené. Naučte sa vrstviť a správne kombinovať materiály, na celoročnú športovú aktivitu vám tak bude stačiť zopár dobre vybraných kúskov.

6.VYBERTE SI SPRÁVNE TOPÁNKY

Otlaky vedia pekne pokaziť pohodu pri výstupe v priebehu pol hodiny. Kvalitná a správne vybraná obuv turistickou ponožkou z vlny alebo syntetických materiálov dokáže takýmto veciam predísť.

005

Hrubá ponožka dokáže dobre tlmiť nárazy, ale vaše nohy pred malou alebo príliš veľkou či tvrdou topánkou nezachráni. Nechajte si poradiť od skúsených turistov, ktorých nájdete v našej predajni. Zbierajú nielen vlastné skúsenosti, ale aj skúsenosti zákazníkov. Na obuv, ktorú vezmete do hôr sa musíte vedieť spoľahnúť. Každé dobrodružstvo si navyše vyžaduje iný typ obuvi, tzv. univerzálky budú stále v niečom zaostávať: príliš ťažké a teplé v lete, zbytočne tvrdé, príliš mäkké či nestabilné.

Veríme, že tieto informácie, ktoré sme pre vás zosumarizovali, zužitkujete pri príprave na vaše prvé jarné výpravy a užijete si ich tak bez komplikácií so slnečnými lúčmi odrážajúcimi sa na tvári.

Ďakujeme

HOROLEZECTVO SI VÁS ZÍSKA, AKO S NÍM VŠAK ZAČAŤ?

Ako nadšenci horolezectva vám prinášame základné rady, ako s týmto športom, respektíve záľubou s poriadnou dávkou adrenalínu začať a tiež to, aké fyzické a psychické benefity prináša. Pre úplných začiatočníkov zhrnieme aj základné kúsky, ktoré nesmú chýbať vo vašej prvej horolezeckej výbave.


Prečo sa začať venovať horolezectvu? Aké sú jeho výhody?

Horolezectvo-lezenie sa považuje vo všeobecnosti za jeden z najzdravších pohybov, ktorý častokrát využívajú dokonca vrcholoví športovci ako doplnkovú aktivitu. Prečo je to tak?

1(11)

1. Pri lezení dostáva zabrať aj telo aj mozog

Lezenie radíme medzi športy, ktoré sa vykonávajú výlučne s vlastnou váhou, vďaka čomu je pri ňom potrebné zapájať široké spektrum svalov. Okrem sily si takisto vyžaduje aj vytrvalosť, koordináciu a prirodzenú rovnováhu celého tela. Na lezenie dokonca nedajú dopustiť ani fyzioterapeuti, okrem pozitívneho vplyvu na svalovú sústavu je horolezectvo akousi terapiou v prírode. Nie je totiž o monotónnych pohyboch, ale o taktizovaní a premýšľaní, vďaka čomu dokonale zbaví nepotrebných myšlienok aj vašu myseľ.

2. Pozitívny vplyv na dýchací a obehový systém

Vysokohorský vzduch má sám o sebe pre naše telo blahodarné účinky, ktoré iste poznáte. Horolezectvo rozprúdi krv v žilách a vášmu dýchaciemu ústrojenstvu poskytne skvelé podmienky. Myslite však aj na možné riziko, tak ako je každý človek iný, tak rôznorodé sú aj naše reakcie na stúpajúcu nadmorskú výšku a s ňou spojené znižujúce sa množstvo kyslíka v atmosfére.

3. Prekonávanie samého seba

Horolezectvo so sebou prináša poriadnu dávku psychohygieny, súčasťou ktorej je aj prekonávanie vlastných limitov. S narastajúcou túžbou zdolať vrchol narastá aj sila, ktorú v sebe zrazu objavíte. Vašou odmenou za prevedený výkon budú po každej výprave okrem spokojnosti a vyplavených endorfínov aj neopísateľné výhľady a scenérie našej krásnej krajiny.  

4. Posilnenie sebadôvery

Neodmysliteľnou súčasťou tohto adrenalínového športu je správne nastavená myseľ a silná dôvera v seba samého. Negatívne myšlienky idú bokom, sústredíte sa len na prítomný okamih a zdolanie cieľa, ktorý ste si vytýčili. V rámci horolezectva funguje tiež silná komunitná motivácia, na základe ktorej sa môžete s ľuďmi, ktorých ste vďaka tejto novej záľube spoznali, navzájom posúvať ďalej.

Ako postupovať v začiatkoch?

1.Začnite liezť na umelej stene

Umelé steny sú ako stvorené na začiatky lezenia. Nechajte sa viesť niekým skúseným, kto vás oboznámi so základnými princípmi tohto športu. Pre začínajúcich lezcov sú vhodné tzv. bouldrovky, teda nižšie steny, na ktorých sa lezie bez použitia lana. Pri tomto druhu sa lezie zväčša iba do strán, výhodou je, že ste len niekoľko metrov nad zemou, na ktorej sú porozkladané špeciálne matrace pre prípad pádu.

2(8)

2. Prihláste sa na kurz

Začať môžete aj kurzom pod vedením skúseného inštruktora, ktorý vám predstaví základné horolezecké vybavenie, základy istenia a bezpečnosti. Kurz je vhodný pre každého bez ohľadu na to, či ide o úplného začiatočníka alebo človeka, ktorý už s lezením zopár skúseností má. Na kurze sa navyše naučíte ako zvládať situácie po páde a podať prvú pomoc v prípade úrazu. Rozlišujeme letné a zimné kurzy, pri tých zimných sa naučíte zdolávať podmienky zimného obdobia, používať mačky, cepíny a získate tiež praktické vedomosti z lavínovej prevencie.

Z kurzov odporúčame napríklad nasledovné:
https://lezeckastenakosice.sk/vyskusaj-si-lezenie
https://lezeckastenakosice.sk/skupinovy-kurz-skalneho-lezenia

3. Zabezpečte si potrebnú horolezeckú výbavu

Ak to s horolezectvom myslíte naozaj vážne, je čas zaobstarať si vlastnú výstroj. Medzi prvými odporúčame sedací úväz, cez ktorý budete previazaný k lanu a horolezeckú prilbu. Jej nosenie nezanedbávajte, ochrana hlavy patrí pri lezení k jednej z najdôležitejších priorít. Potrebovať budete tiež hrudný úväz, ktorý vás pri páde stabilizuje nohami nadol. Celý zoznam vecí, ktoré potrebujete v horolezeckej výbave:
•    Sedací úväz
•    Horolezecká prilba
•    Istiace pomôcky
•    Kotviace dosky
•    Blokanty/žumare,
•    Zlaňovacie brzdy,
•    Stúpacie popruhy/footcordy
•    Laná
•    Karabíny a expreskové sety
•    Magnézium
•    Horolezecký batoh
•    Cepíny
•    Mačky

4. Tréning je základ
Cvičenie robí majstra, inak tomu nie je ani pri lezení. K zvýšeniu sily môžete využiť základné cviky s vlastnou váhou, akými sú drepy, kľuky, cviky na hrazde, zhyby či plank. Triky pre pokročilejší tréning zameraný na zdokonaľovanie sa priamo v horolezectve sme pre vás spísali v samostatnom článku. Prípadne si rezervujte trénera.

3(7)

Z našej širokej ponuky si vyberie každý začiatočný ako aj pokročilý horolezec, na vaše otázky vám radi zodpovieme aj v našej kamennej predajni Rozlomity. Horolezectvo nás baví, venujeme sa mu aj mimo práce, preto vám dokážeme pomôcť aj na základne našich vlastných skúseností.